Den s praxí na SOŠ I.

Dne 23. 6. 2023 proběhl na SPŠ strojnické a SOŠ profesora Švejcara historicky první ročník projektu Den s praxí na SOŠ. Cílem této akce bylo přiblížit žákům prvních ročníků, jak praxe probíhají.

Teoretickou částí praxí provedly žáky ve svých prezentacích garantky praxe – pro obor Veřejná správa Ing. Mgr. Kristina Jiroušková, pro obor Sociální činnost Mgr. Hana Vozková a pro obor Pedagogické lyceum Mgr. Štěpánka Hrabáková. Naposledy se představoval i končící obor Informačních služeb s Mgr. Andreou Mařákovou. Žáci se dozvěděli potřebné informace, kdy praxe probíhají, jak dlouho a kde, co je nutno vyplnit a na co nezapomenout…

Praktické tipy a zážitky si poté mohli žáci prvních ročníků vyslechnout ve vyzdobených učebnách od třetích ročníků, mazáků, kteří praxe absolvovali už dvakrát. Úkolem druháků bylo se inspirovat, jak tuto akci připravit příští rok, a zároveň se i poohlédnout, kde by mohli praktikovat za rok.

Celá akce měla podpořit výměnu zkušeností, seznámit žáky napříč obory s náplní praxe a jejich poskytovateli, a samozřejmě i poukázat na smysl odborného vzdělávání.

A jak projekt hodnotí samotní žáci?

„Na projektu se nám líbila pestrost, jakým byly předešlé praxe prezentovány.  Rozšířili jsme si obzory v oblastech budoucích praxí ve druhém a třetím ročníku.  Líbí se nám, že náš obor-Pedagogické lyceum-humanistika má opravdu  hodně možností, jak a kde strávit odborné praxe.“ (1PLH)

„ Já osobně bych tuto akci hodnotil na jedničku. Byl to velký přínos pro prváky, kteří vypadali, že je to zajímá. Já se těším na příští rok, kdy tato akce bude v naší režii.“ (Martin Kubát za 2SCB)

„Líbilo se nám celé provedení této akce. Žáci se zajímali a hodně ptali, i když se někteří báli za námi přijít.“ (3D)