NanoCamp 2021 - Letní škola aplikované fyziky

Žákyně naší školy oboru Strojírenství Eva Porubčanová nahlédla do zákulisí moderního materiálového výzkumu a aplikované fyziky. Ve dnech 25. – 27. srpna 2021 se zúčastnila Letní školy aplikované fyziky „NanoCamp 2021“.

Letní škola aplikované fyziky „NanoCamp 2021“ je určena právě pro studenty středních škol (2. – 4. ročník) se zájmem o aplikovanou fyziku, materiálové inženýrství, nové technologie a nové materiály, experimentální zkoumání a objevování. Pořadatelem „NanoCampu 2021“ je Katedra fyziky Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni.

Chytré telefony, chytrá okna, flexibilní displeje, antireflexní filtry, čisté zdroje energie, inteligentní senzory, vysokorychlostní obrábění, samočisticí a antibakteriální povrchy, biokompatibilní implantáty atd. Tyto a mnohé další moderní technologie jsou založeny na nových tenkovrstvých nanostrukturních materiálech.

Účastníci NanoCampu se dozvěděli, kde všude se využívají nové nanostrukturní materiály s unikátními vlastnostmi. Dále se seznámili s tím, jak se tyto materiály navrhují, experimentálně připravují a analyzují. Vyzkoušeli si přípravu tenkovrstvých materiálů atom po atomu pomocí plazmových technologií, prozkoumali vlastnosti připravených materiálů pokročilými analytickými metodami a získali představu o možnostech a výzvách současné materiálové vědy a aplikované fyziky.

Děkujeme všem účastníkům, přednášejícím i organizátorům a těšíme se zase za rok na další ročník Letní školy aplikované fyziky!

A jak hodnotí třídenní „NanoCamp 2021“ sama žákyně?  

„NanoCamp se mi moc líbil. Byli jsme seznámeni s celkovým postupem výroby nanovrstvy, kterou jsme poté na mikroskopech zkoumali a určovali její finální vlastnosti. Velkou výhodou bylo, že u většiny přístrojů jsme měli plné vysvětlení, jak přístroje pracují. A také jsme si s přístroji mohli vyzkoušet manipulovat a pracovat.“

                                                                                                          Eva Porubčanová, 2STA.