Mapa webu Česky English Deutsch

Zpráva o průběhu kroužků němčiny na SPŠ strojnické

Hlavní stránka / Úvod / Články / Zpráva o průběhu kroužků němčiny na SPŠ strojnické

18.6.2018

Zpráva o průběhu kroužků němčiny na SPŠ strojnické

Ve školním roce 2017/2018 pokračuje výuka němčiny na naší škole. Nepovinný kroužek němčiny je podporovaný krajským úřadem a německými firmami v regionu: Alfmeier CZ s.r.o., Konplan s.r.o., MBtech Bohemia s.r.o., STREICHER s.r.o., ZF Engineering Plzeň s.r.o.. Na tomto projektu také spolupracujeme s Koordinačním centrem česko-německých výměn mládeže Tandem. Naše škola se tak stala vůbec první odbornou školou, která se do konceptu spolupráce školské a firemní sféry ve výuce jazyka zapojila.

V loňském školním roce 2016/2017 byly otevřeny 4 kroužky němčiny, které navštěvovalo cca 60 studentů 1. a 2. ročníků technických oborů (strojírenství, mechatronika, mechanik seřizovač/mechanik strojů a zařízení, obráběč kovů, zámečník). V tomto školním roce 2017/2018 bylo pro velký zájem otevřeno 6 kroužků (cca 120 studentů): 5 kroužků navštěvují nováčci a 1 kurz je pro pokračující z loňského roku. Nepovinnou němčinu vyučují Mgr. Ivana Kurzová, Mgr. Ivana Harmadyová, Mgr. Ivana Kopečková a Mgr. Bohunka Novotná. Výuka probíhá jednou týdně v rozsahu dvou vyučovacích hodin.

Vyučující se studenty procvičují čtení, poslech, písemný projev a především ústní interakci, která je mimo jiné zaměřena na odbornou technickou slovní zásobu. Jedenkrát měsíčně probíhá jazyková animace, která je v režii Tandemu. Jazyková animace je zpestřením běžné výuky německého jazyka, snaží se studentům přiblížit základy cizího jazyka a prohloubit již získané jazykové znalosti.

Zavedení nepovinné výuky uvítali nejen studenti, ale také jejich budoucí zaměstnavatelé, kteří kroužek aktivně podporují. Zástupci německých firem obohacují výuku svými vstupy a seznamují studenty s činností firmy. Pro studenty jsou také pořádány exkurze do firem, se kterými na tomto projektu spolupracujeme. Studenti hodnotí exkurze vždy velmi pozitivně, protože vidí běžný provoz německé firmy v plzeňském regionu a uplatnění nejen technických, ale i jazykových znalostí v praxi.

Na základně ohlasu našich studentů na exkurze ve firmách jsme se rozhodli prohloubit naši spolupráci a letošní druháci a třeťáci absolvovali povinnou odbornou praxi právě v těchto německých firmách.

Student třetího ročníku oboru strojírenství Jan Kadlec se rozhodl absolvovat odbornou praxi ve firmě MBtech stejně tak jako v loňském roce.  

Jan Kadlec (student 3STA): „Poté, co jsme se spolužáky navštívili firmu, tak jsem si zde domluvil praxi. Její absolvování mě motivovalo absolvovat odbornou praxi ve firmě MBtech a učit se němčinu dál. K tomu mi pomohla i česko-německá jazyková animace, která pro nás byla vedle klasické výuky v hodině zábavou."

Studenti třetího ročníku oboru mechatronika, Kajetán Šobíšek a Vojtěch Vraštil, strávili svou odbornou praxi ve firmě ZF Engineering. Pobočka firmy v Plzni je jedno z největších vývojových center korporace ZF Friedrichshafen AG. Naši studenti se mimo jiné seznámili s problematikou klinického testování, měření vzorků, tmelení a výroby kabelových svazků pro monitoring spínačů.

Vojtěch Vraštil (student 3ME): „Ve firmě ZF Engineering jsem si vyzkoušel pájení s moderními přístroji, měření s osciloskopem, při kterém musí být vše zapsáno a zaevidováno přesně do určených tabulek, aby nedocházelo ke špatným vyhodnocením testů. Školní teorii, kterou se učíme v odborných předmětech, jsem si vyzkoušel v praxi. Kromě odborných znalostí jsem si také procvičil své jazykové dovednosti v angličtině a němčině. Praxe byla velmi zajímavá a pestrá. Poznal jsem nejmodernější technologie automobilové výroby.“

Ve firmě Konplan absolvovaly svou odbornou praxi 2 studentky oboru strojírenství, Helena Klailová a Michaela Pechová. Firma se zabývá vytvářením strojírenské konstrukce, elektro projektováním, PLC programováním a IT projektovým inženýrstvím. Děvčata si vyzkoušela tvorbu 3D výrobních výkresů a 2D výkresů pro montáž v programu Solid Edge.

Helena Klailová (studentka 2STA): „V praxi jsem mimo jiné využila poznatky z výuky technické němčiny. Díky dobrému kolektivu jsem se ve firmě cítila dobře a díky ochotě jednotlivých zaměstnanců jsem dokázala propojit znalosti ze studia s nově nabytými informacemi a uplatnit je v praxi.“

Jsme moc rádi, že je o nepovinnou výuku němčiny na naší škole zájem a že studenti mají možnost aktivně spolupracovat s německými firmami v regionu. Pro příští školní rok chystáme novinku v podobě výuky odborné technické slovní zásoby prostřednictvím online kurzu.

Autor: Mgr. Ivana Kurzová   |   Sekce: Články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


© 2011 Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň


RSS kanál  |  XML Sitemap    Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020


Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.