Mapa webu Česky English Deutsch

Zlatý pohár LINDE 2014 - mezinárodní soutěž mladých svářečů

Hlavní stránka / Úvod / Články / Zlatý pohár LINDE 2014 - mezinárodní soutěž mladých svářečů

27.5.2014

Zlatý pohár LINDE 2014 - mezinárodní soutěž mladých svářečů

Ve dnech 15 - 16. 4. 2014 se uskutečnil již 18. ročník mezinárodní soutěže žáků středních škol ve svařování Zlatý pohár Linde 2014, kterou pořádala SOŠ Frýdek-Místek. Soutěže se zúčastnilo rekordních 130 žáků ze 4 zemí (CZE, SVK, DEU, UKR), kteří reprezentovali 65 škol. Žáci svařovali v metodách 111, 145, 135 a 311 tři soutěžní svary.

Tato soutěž si získala vysoké renomé u odborné veřejnosti a škol, neboť patří k prestižní akci ve svém oboru, již řadu let. Samotní soutěžící podávají rok od roku lepší výkony, což zdůraznil i předseda odborné jury Ing. Jiří Šindelka během svého proslovu při slavnostním vyhlášení, kdy informoval přítomné, že kvalita soutěžních svarů byla na velice vysoké úrovni. Jeho slova mohu jen potvrdit, neboť jsem měl možnost prohlédnou si prvních 10 soutěžních svarů v každé kategorii.

 
Naši školu reprezentovali dva zástupci. V nejobsazenější kategorii, což byla metoda 135 (obloukové svařování tavící se elektrodou v aktivním plynu), Roman Voith ze třídy 3ZK (na snímku vpravo) obsadil v silné konkurenci 52 soutěžících 20. místo v praktické části a v teoretické 34. místo. V metodě 141 (obloukové svařování wolframovou elektrodou v inertním plynu) jsme měli druhého soutěžícího Josefa Nenadoviče ze stejné třídy 3ZK, který dosáhl 12. místo v praxi a 5. místo v teoretické části soutěže (jen jediný bod mu scházel na 3. místo). Jmenovaní v tomto školním roce v rámci praktické výuky vykonali svářečský kurz ZK 135 1.1 poř. ZK 141 1.1 ve svářečské škole 07-108 SPŠ strojnické a SOŠ prof. Švejcara. Právě v  tomto školním roce jsme rozšířili výuku o metodu 141.
 
Tento rok jsme se zúčastnili tří různých soutěží, což vyžadovalo určitou náročnost na samotnou přípravu soutěžících, neboť jen metodě 135 musel Roman Voith zvládnout nové polohy svařování, ale i techniku svařování, ať v samotném ochranném plynu CO2, tak i ve směsném plynu Ar+CO2.
 
Kvalitní přípravu na zmíněné soutěže jsme mohli uskutečnit  díky pochopení a podpoře těchto firem a jejich představitelů: Streicher spol. s.r.o. Plzeň – Dr. Ing. Jiří Lopata a Tomáš Skala, Fronius Česká Republika s.r.o. – Lukáš Fikar a Pavel Říha. V tomto školním roce jsme navázali spolupráci s firmou Vochoc Trade s.r.o – Ing. Jan Vochoc a Martin Vochoc a svářečská škola 07-108 se začala podílet na vývoji a testování ochranných pomůcek pro svařování, jako jsou různé typy rukavic, ale také na novém ochranném oděvu pro svářeče FR-6. Díky této spolupráci firma Vochoc Trade s.r.o poskytla dar ve formě kompletního oblečení našich svářečů včetně ochranného oděvu FR-6.

Roman Voith se již dříve zúčastnil jako reprezentant školy soutěže O zlatou kuklu společnosti SIAD (25. 3. 2014 Střední škola technická, Most), kde obsadil v metodě 135 4. místo mezi 32 soutěžícími, a také krajského kola Zlatého poháru LINDE (27. 3. 2014 Střední škola, Rokycany), kde skončil na 2. místě.

Autor: Jaromír Kohout a Jan Přinda   |   Sekce: Články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


© 2011 Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň


RSS kanál  |  XML Sitemap    Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020


Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.