Mapa webu Česky English Deutsch

Zájezd plný zážitků i poučení

Hlavní stránka / Úvod / Články / Zájezd plný zážitků i poučení

23.9.2015

Zájezd plný zážitků i poučení Zajímavým a jistě příjemným vstupem do školního roku byl pro 39 studentů naší školy zájezd do Rakouska a Německa, který se uskutečnil 15. - 16. září 2015 pod vedením Mgr. V. Bezpalcové a Mgr. J. Šváchové. Cílem nebyla pouze krásná alpská příroda, ale především místa spojená s historií 2. světové války.

Prvním bodem programu byl koncentrační tábor Mauthausen. Poutavý výklad průvodců přiblížil studentům podmínky života a utrpení vězňů v tomto táboře. Mezi vězněnými z celé Evropy byla i řada Čechů, a to i známé osobnosti, jako byl např. Karel Hašler, někteří z nich prokázali i mimořádnou odvahu,  o čemž svědčí i pamětní deska na vzpomínkové zdi.
 
Atmosféru rakouského mocnářství mohli studenti zažít v centru Salzburgu - historické památky, úzké uličky, příjemné kavárničky, kočáry s koňmi - to vše dotváří romantickou atmosféru tohoto města. Po jeho prohlídce následovala cesta do útulného penzionu, kde byli studenti ubytováni a kde si užili zasloužený odpočinek po náročném dni.
 
Velmi zajímavá místa čekala na studenty i druhý den. Už samotná cesta na Kehlstein Teehaus - neboli Orlí hnízdo, které nechal postavit Hitlerův nejbližší spolupracovník a osobní tajemník Martin Bormann v roce 1937 jako dárek k vůdcovým 50. narozeninám, byla pro mnohé zážitkem. I speciální autobusy obtížně zdolávaly strmou a klikatou silnici k tomu místu. Stavba byla na svou dobu velice unikátní a technicky zajímavá.  Návštěvníkům je chata přístupná tunelem a výtahem a je z ní opravdu nádherný výhled do celého kraje (v tom se patrně opravdu podobá skutečnému orlímu hnízdu). Kehlstein Teehaus se však nestal oblíbeným Hitlerovým místem.  Bál se totiž případných komplikací při jízdě výtahem,  a tak jej navštívil asi jen desetkrát. Další informace o historii nejen tohoto místa, ale i o dalších aspektech 2. světové války mohli studenti načerpat v dokumentačním středisku v Obersalzbergu .  Zde ležela chata Wachenfeld, která byla různými nacisty využívána už od 20. let 20. století (Hitler tu prý, mimo jiné, také po svém návratu z vězení sepisoval svoji knihu Mein Kampf). Nacisté celou horskou vesnici víceméně násilím zabrali pro sebe a vybudovali zde pro svého vůdce rozsáhlý areál s mnoha bunkry a podzemními úkryty. Hitler si zde zřídil svůj Berghof, tedy jakýsi horský zámek, čili spodní budovu Orlího hnízda.
 
Poslední zastávkou bylo jezero Königssee. Jezero leží na dně hlubokého údolí obklopené strmými srázy a vysokými horami, mimo jiné i věhlasným Watzmannem ,  má velmi čistou vodu, a proto je na něm povolena plavba pouze lodím s elektromotorem. Nádherné počasí umocnilo zážitek z projížďky po tomto jezeře, jejímž cílem byl poutní kostelík sv. Bartoloměje, který leží na břehu poloostrova. Odpočinek u jezera a krátké procházky byly příjemnou tečkou za programem celého zájezdu.
 
Věříme, že exkurze zanechala ve studentech hluboké zážitky, že si prohloubili své znalosti a prožili příjemné chvíle se svými spolužáky.

Foto 1, foto 2, foto 3, foto 4, foto 5, foto 6, foto 7

Autor: Mgr. Vladimíra Bezpalcová   |   Sekce: Články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


© 2011 Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň


RSS kanál  |  XML Sitemap    Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020


Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.