Mapa webu Česky English Deutsch

Žáci ZŠ byli na naší škole svědky soudního procesu

Hlavní stránka / Úvod / Články / Žáci ZŠ byli na naší škole svědky soudního procesu

11.6.2018

Žáci ZŠ byli na naší škole svědky soudního procesu

Dne 6. 6. 2018 se dveře SPŠ strojnické a SOŠ profesora Švejcara otevřely žákům základních škol, jejichž cílem bylo seznámit se s naším prostředím a vybranými obory. Jedním z nich byla veřejnosprávní činnost prezentovaná studenty z 3.E, kteří si pro návštěvníky pod vedením paní učitelky JUDr. Zemanové-Lindové připravili neobvyklý program – simulovaný soudní proces. Přestože se se svou rolí museli „herci“ důkladně seznámit, samotné vystoupení pro ně nepředstavovalo příliš složitou výzvu. Podobné představení si protagonisté totiž vyzkoušeli při hodinách práva už na jaře, proto tuto zkušenost mohli zužitkovat a předvést ji i před zraky ostatních diváků.

Soudní líčení začalo krátkým proslovem paní učitelky, poté už byl dán prostor soudkyni, jejím přísedícím, státnímu zástupci, obžalovanému a obhájkyni, následně i svědkům a znalkyni. Případ založený na skutečné události se týkal Jana Nováka z Rokycan, jehož polorozpadlé stavení se stalo předmětem zájmu cizích osob, které při výpovědi uvedly, že se chtěly pouze „porozhlédnout“ po kovovém odpadu, nikoliv však dostat se do domu a dopustit se krádeže. Novák už v minulosti čelil několika krádežím, proto nechtěl ponechat nic náhodě a vybavil se kuší, kterou tento učitel dějepisu následně vystřelil a smrtelně zranil jednoho z domnělých vetřelců, v osudném okamžiku nacházejících se už mimo jeho pozemek. Diváci se měli před samotným vynesením rozsudku zamyslet, zda a jakým způsobem pachatele potrestat. Zatímco Nováka by do vězení poslala asi polovina žáků ze 17. ZŠ, většina druhé skupiny z 34. ZŠ se naopak shodla na tom, že šlo pouze o obranu a pachatele by zprostila obžaloby. Na základě svědeckých výpovědí, znaleckého posudku a dalších skutečností nakonec vyplynulo, že o nutnou obranu nešlo. Novák byl proto shledán vinným a odsouzen k odnětí svobody na pět let.

Publikum odměnilo herce potleskem a následně bylo paní učitelkou poučeno o tom, že nutná obrana nesmí být nepřiměřená a lze ji použít jen při odvracení útoku. V tomto případě Novák útočil až při odchodu skupinky cizích osob ze svého pozemku, kdy už nehrozilo žádné nebezpečí, proto soud rozhodl v této věci jeho potrestáním.

Poté se žáci 8. tříd přesunuli na chodbu, kde už na ně čekalo šest stanovišť s různými úkoly. V zábavných činnostech měli např. vybrat nejlepší vtip o lidských právech, vytvořit kresbu úředníka charakterizující jeho vlastnosti, skládat z písmen předložených slov zcela nové výrazy, co nejvýstižněji popsat určitý právní pojem vlastními slovy svému kamarádovi tak, aby jej uhádl nebo jednoduše vysvětlit průběh právě skončeného soudního líčení.

Naprostá většina školáků 2. stupně se shodla na tom, že představení bylo poučné, ale bez ohledu na závažnost tématu i „super a zábavné.“ Ocenili fakt, že mohli obor veřejné správy poznat právě simulovaným soudním procesem a zároveň se účastnit různých aktivit na přilehlých stanovištích. Někteří z nich už pomýšlejí nad studiem na naší škole, jež nabízí nejen zajímavá zaměření, ale i množství tolik žádaných automatů na kafe, které byly pro jistou dívku důležitým kritériem při jejím rozhodování.

Autor: Michal Roj, 3.E   |   Sekce: Články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


© 2011 Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň


RSS kanál  |  XML Sitemap    Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020


Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.