Mapa webu Česky English Deutsch

Z Plzně až na konec světa

Hlavní stránka / Úvod / Články / Z Plzně až na konec světa

2.5.2018

Z Plzně až na konec světa

Vybraní žáci humanitních oborů se v neděli 22. dubna vydali na dlouhou cestu za poznáním západního pobřeží Francie. Během jednoho týdne viděli mnoho přírodních krás, historických památek a připomněli si i události, které vedly ke konci 2. světové války.

Právě Pointe du Hoc, jedno z míst, kde se vylodili američtí spojenečtí vojáci, bylo prvním cílem naší cesty. Po prohlídce amerického hřbitova nad pláží Omaha jsme zamířili do kina v městečku Arromanches, kina, ve kterém jsme na 9 plátnech viděli dokument 100 dnů boje o Normandii. Pro mnohé to bylo velmi emotivní a 19minutový film nám přinesl více než dlouhý výklad učitele v hodinách dějepisu.

Poslední zastávku v Normandii představoval klášter Mont St. Michel. Pro dnešní turisty je pohodlně přístupný po mostě, ale dřívější poutníky ohrožoval příliv, který klášter vždy na několik hodin úplně odřízl od pevniny. Díky výkladu jsme se dozvěděli něco o historii tohoto místa a mohli si celý klášter i sami projít a vstřebávat tak energii tohoto tajemného místa.

Pak jsme už přejeli hranice bretaňského regionu, který si pro nás připravil korzárské město St. Malo, farní dvorce s kalváriemi, historické městečko oblíbené filmaři Locronan, katedrálu v Quimperu, pravěké menhiry v Carnacu a hlavně úžasnou krajinu útesů a skalisek nad zpěněným mořem. Krátké vycházky k majáku na Cap Fréhel či po pobřeží růžové žuly nás opravdu nadchly. Maják na Pointe du raz nás přivedl až na samý konec světa - nejzápadnější výběžek Evropy.

Nakonec jsme se vydali na prohlídku dvou renesančních zámků na řece Loiře - Chenonceau a Chambord. Různorodost nabitého programu zaručovala, že jsme se ani chvilku nenudili a každý si mohl vybrat něco, co se mu zalíbilo.

A protože alespoň polovinu zájezdu tvoří průvodce, musím poděkovat naší nezapomenutelné Ále, která celý autobus naučila francouzsky (přinejmenším zpívat) a všem dodávala energii na zvládnutí dalších zážitků.

A co na to sami žáci?

"Nemůžeme přeci vybrat jen jeden zážitek, to bych snad považovala za hřích. Tenhle celý zájezd je jeden velký zážitek, který jen tak nevymažu se svého srdíčka. Díky lidem, atmosféře, jídlu, vzpomínkám, úsměvům a vlastně všemu, co tvořilo podstatu tohoto týdne."

"Uvítala nás Normandie. I když zde před více jak 70 lety zuřila válka, tak si i tahle část Francie uchovala své kouzlo."

"U menhirů jsme slyšeli, že po posazení se na ty kameny do roka otěhotníme. Od paní učitelky nám bylo přísně zakázáno si na ně sedat. Neposlechly jsme..."

"Jakmile jsme překročili hranice, začala jsem si všechno hezky vychutnávat. A to nejenom palačinky tenké jako papír, které se úplně rozplývají na jazyku."

"Největší obdiv u mě získalo Mont St. Michel díky tomu, že jsem měla tu čest se projít po opravdovém středověkém skriptoriu, o kterém jsem dosud slýchala jen ve školních lavicích."

"Na tomto zájezdu nás nejvíce bavila průvodkyně Ála se svojí nakažlivě energickou náladou. Minuty francouzštiny se nám vyplatily při nakupování. S francouzštinou jsme také zažily hodně srandy, když jsme třeba řekly merci místo bonjour."

"Napřed jsme si myslely, že Francie vypadá jinak než ČR. Naše představy nebyly naplněny - řepka everywhere."

"Z výletu jsme si kromě hezkých zážitků odnesly i nějaká ponaučení: měly bychom se naučit číst z mapy, neboť orientace při rozchodu je velmi důležitá. Ještě že ze zeměpisu víme, že lišejníky rostou na sever."

"Merci za tento zájezd paní průvodkyni, řidičům a našim paním učitelkám. Bretaň a Normandie se opravdu povedly. Každá památka byla něčím originální, něčím výjimečná. A každá měla ten šmrnc, který se mi vryl do paměti a na který budu ráda vzpomínat."

Autor: Mgr. Michaela Králová   |   Sekce: Články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


© 2011 Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň


RSS kanál  |  XML Sitemap    Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020


Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.