Mapa webu Česky English Deutsch

Workshop a přednáška o systému Evergreen

Hlavní stránka / Úvod / Články / Workshop a přednáška o systému Evergreen

20.2.2020

Workshop a přednáška o systému Evergreen

Dne 14. února 2020 byla v prostorách SPŠS a SOŠ profesora Švejcara uspořádána přednáška pro žáky oboru Informačních služeb a knihovnictví o svobodném informačním systému Evergreen. Přednáška byla pořádána spolkem Osvobozená knihovna z.s. prostřednictvím paní Evy Cerniňákové, Lindy Jansové a pana Václava Jansy.

Během první hodiny se žáci teoreticky seznámili se samotným systémem. Evergreen je svobodný knihovní systém s otevřeným zdrojovým kódem, který byl vyvinut na popud Veřejné knihovny státu Georgia v USA. V roce 2006 byl uveden do provozu a roku 2011 byl poprvé implementován v České republice. První knihovny využívající Evergreen byly knihovna Jabok a Knihovna velvyslanectví Indické republiky v České republice. Výhodami Evergreenu je snížení nákladů pro knihovnu (systém je zcela zdarma a není třeba platit licenční poplatky), možnost přispívání do kódů v rámci jednotlivých knihoven a jejich specifických nastavení, snažší uživatelská spolupráce a zrychlení vývoje knihovního systému. V českém prostředí může být využit i modul Společný katalog (SPOK) nebo Osobní knihovna (OSOK). 

Během druhé hodiny si žáci sami vyzkoušeli práci se systémem. V testovacím prostředí provedli katalogizaci knihy, registraci čtenáře, výpůjčku knihy i její vrácení. 

Přednáška byla velmi poučná a informovala nás o rozmanitých možnostech různých knihovnických systémů a jejich vývoje.

Autor: Natálie Kováčiková, 3.D   |   Sekce: Články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


© 2011 Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň


RSS kanál  |  XML Sitemap    Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020


Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.