Mapa webu Česky English Deutsch

Vzdělávací seminář v Památníku Terezín

Hlavní stránka / Úvod / Články / Vzdělávací seminář v Památníku Terezín

14.3.2013

Vzdělávací seminář v Památníku Terezín Aby si připomněli jedno z tragických období historie našeho státu, vydali se studenti 1.- 3. ročníků pod vedením Mgr. Vladimíry Bezpalcové a Mgr. Petry Šlaisové do Terezína, kde absolvovali ve dnech 11. -12. března 2013 dvoudenní seminář s tematikou holocaustu. Po úvodní přednášce, která účastníky seznámila s funkcemi terezínského ghetta a jejíž součástí byly i vzpomínky pamětníků, studenti zhlédli propagandistický film nacistů o životě v ghettu, který byl prokládaný syrovými kresbami vězňů a působivým výčtem obětí transportů. Aby poznatky a zkušenosti studentů byly více autentické, vyrazili po obědě na prohlídku samotného města Terezín, které za Protektorátu Čechy a Morava sloužilo jako shromažďovací ghetto pro Židy z území Čech, Moravy, ale i Německa, Dánska a dalších evropských zemí. Nejpůsobivějšími místy byly obřadní místnost a kolumbárium, Židovský hřbitov s krematoriem, ale i expozice Muzea ghetta a Magdeburských kasáren, které dokumentují těžké životní podmínky vězňů, jejich obavy, naděje, ale i vzdor, jehož projevem byla i bohatá kulturní činnost v ghettu.

 

Po návratu do Magdeburských kasáren, kde je Středisko vzdělávání Památníku Terezín, následoval film natočený na motivy knihy Arnošta Lustiga, který účastníkům přiblížil život a pocity mladých lidí, kteří každodenně žili ve strachu z povolání do transportu dál na východ. Program ani pak nedal studentům vydechnout a pokračoval samostudiem a prací na prezentacích zadaného workshopu.
 
Druhý den v mrazivém ránu se účastníci vydali do Malé pevnosti, která za 2. světové války sloužila jako věznice gestapa. Prohlídka místa spojeného s velkým utrpením a oběťmi na studenty velmi zapůsobila. Další náročná část programu však na studenty teprve čekala. Účastníci před svými spolužáky, pedagogy a pracovníkem vzdělávacího oddělení prezentovali svoje výsledky samostudia a práce na zadaném workshopu Od čísla ke jménu. Studenti se svého úkolu zhostili skutečně s invencí. Plni dojmů, poznatků  z výkladů, prohlídek expozic i filmů vytvářeli dramatizace životních osudů některých z vězňů, kreslili plakáty, psali a recitovali básně. Samotná prezentace se tak stala pro všechny opravdovým zážitkem.
 
O tom, jak silně na účastníky semináře zapůsobilo prostředí i osudy vězňů, vypovídá i báseň studentů ze 2.D:

Leo Haas

(Výňatek z básně)

Tvé obrazy tolika jazyky mluví,

říkají lidem, kteří neviděli,

co tvé oči zřely.

Každý den jsi žil v cizím světě

a tvé naděje pod tíhou nenávisti mřely

pomalu, jako stěny holé věty.

Tvé obrazy hrůzou křičí,

co vše lidské ruce ničí,

jsou zrcadlem beznaděje,

zobrazující nejkrutější děje,

říkajíce, co tvé rty se neodvážily,

však tvá vůle a myšlenky přec žily.

Ponaučení nám z toho plyne,

naděje až poslední hyne.

 

 

Autor: Mgr. Vladimíra Bezpalcová   |   Sekce: Články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


© 2011 Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň


RSS kanál  |  XML Sitemap    Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020


Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.