Mapa webu Česky English Deutsch

Věznice Plzeň – Bory

Hlavní stránka / Úvod / Články / Věznice Plzeň – Bory

16.5.2019

Věznice Plzeň – Bory

Ve dnech 6. a 13. 5. měli žáci tříd 3.BC a 3.E ojedinělou možnost navštívit borskou věznici. Zažili tak na vlastní kůži bezpečnostní opatření při vstupu do věznice. Exkurzí nás provázel Mgr. Aleš Bláha, který ve věznici pracuje jako tiskový mluvčí a speciální pedagog.

Nejprve jsme navštívili místnost, která mapuje historii věznice. Viděli jsme model věznice, dobové uniformy dozorců, dozvěděli jsme se, že věznice byla postavena v roce 1878. Při projektování bylo zvoleno paprskovité uspořádání. V Plzni je 8 paprsků, což věznici činí jedinečnou na celém světě. V době vzniku byla věznice samostatnou jednotkou nezávislou na okolním světě. V současné době se jedná o největší věznici v ČR.

Další naše kroky směřovaly do návštěvní místnosti, kde jsme se dozvěděli další informace  o provozu věznice, přijímání návštěv, zaměstnancích apod. Mgr. Bláha odpovídal po celou dobu exkurze na zvědavé otázky žáků. Když jsme se dozvěděli vše potřebné, vydali jsme se přes prostory odborného učiliště přímo do středu věznice, doprostřed paprsků. Jedná se o strategické místo, z kterého je vidět do jednotlivých křídel věznice. Pak jsme sešli točivým schodištěm do podzemí. Zde jsme navštívili kapli, ve které se poskytují vězňům duchovní služby, a také se používá ke kulturnímu vyžití. Jedna třída měla možnost si prohlédnout místnosti s pracovní terapií určené pro vězně léčící se ze závislosti na návykových látkách. Starají se zde o akvarijní rybičky a želvy. Druhá třída nahlédla do vězeňské knihovny. Postupně jsme se vraceli zpět ke vchodu, kde opět za bezpečnostních opatření byla naše exkurze ukončena.

Věřím, že se žákům exkurze líbila, i když jsme nemohli vidět přímo vězeňské cely. I tak je to zážitek, který se nebude opakovat. Nebo snad někteří z Vás našli inspiraci pro budoucí povolání? Speciální pedagogové, vychovatelé i sociální pracovníci zde najdou uplatnění.

Autor: Mgr. Renata Švecová   |   Sekce: Články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


© 2011 Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň


RSS kanál  |  XML Sitemap    Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020


Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.