Mapa webu Česky English Deutsch

Válka profesora Klamma

Hlavní stránka / Úvod / Články / Válka profesora Klamma

29.10.2013

Válka profesora Klamma Hlasitý výstřel na chodbě školy mohl některého ze studentů, popřípadě i učitele dne 22. října 2013 dost vyděsit. Nešlo však o žádný násilný čin, ale efektní závěr divadelní hry Válka profesora Klamma, ve které jsme měli možnost vidět excelentního Oldřicha Navrátila.

Na jedné straně mlčící třída studentů, na druhé straně profesor literatury. Před rokem se gymnáziu stala tragédie, která navždy poznamenala životy všech studentů i pedagogů. Žáci viní z celé nešťastné události právě profesora Klamma. Vyhlásili mu válku mlčením. Profesor se všemi možnými způsoby snaží obhájil své zásady, svoji pravdu i nevinu. Deset let nejhranější hra v Německu svým kontroverzním tématem zasahuje jak studenty tak i jejich pedagogy.
 
Tato divadelní hra pro nás byla něčím, co většina z nás do té doby neznala a nezažila. Nebyli jsme pouze diváky, nestrannými pozorovateli. Byli jsme součástí děje. Kromě nás a pana Navrátila nebyly ve hře žádné postavy, jen o nich padla slova (např. pan ředitel nebo učitelský sbor) a celé drama bylo vlastně monologem hlavní postavy. Po nás se nechtělo nic jiného než poslouchat a něco si z tohoto představení odnést v sobě, nějakou myšlenku, cílem bylo, jako u všeho, pochopit smysl.
 
Všem nám nějakou chvíli trvalo, než jsme dokázali spolupracovat tak, jak bylo potřebné, třebaže jsme vlastně nemuseli dělat nic.  Než jsme pochopili vážnost hry, smáli jsme se, špitali jsme si, ale to všechno nás brzy přešlo, protože ze hry před našima očima vyzařovala taková síla, která nás všechny do jednoho pevně chytila a vtáhla do děje, jako bychom do něj patřili vždy, jako bychom to opravdu byli my, kdo profesora Klamma tak zaskočil a zklamal svými činy, kdo ho dohnal až k sebevraždě, která na konci zaskočila nás.
 
Představení pro nás bylo velkým zážitkem a závěrečná diskuse s přítomnými pedagogy ukázala, že smyslem hry je právě vyvolat dialog a přimět každého zamyslet se, utvořit si názor a snad i pochopit "druhou stranu".

 

Autor: Veronika Synková, 4.D, Vladimíra Bezpalcová   |   Sekce: Články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


© 2011 Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň


RSS kanál  |  XML Sitemap    Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020


Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.