Mapa webu Česky English Deutsch

Válka profesora Klamma nezklamala

Hlavní stránka / Úvod / Články / Válka profesora Klamma nezklamala

17.2.2016

Válka profesora Klamma nezklamala

Jakmile zazvoní na hodinu, vstoupí do ztichlé a nedočkavé třídy herec. Před pozornými diváky sehraje bravurní procítěné divadlo. Na tvářích žáků se střídá smích, soucitný výraz i smutek. Po výkonu se skromně ukloní, rozloučí a zmizí.

Dne 26. ledna 2016 se v učebně číslo 73 konalo divadlo s názvem  Válka profesora Klamma, jehož se zúčastnily třídy 3. A, 3. D  a 3. E. Hlavní, a také jedinou postavou byl profesor Klamm, kterého ztvárnil vynikající český herec Oldřich Navrátil. Můžeme jej znát například z filmů Bylo nás pět, z pohádky Anděl Páně nebo ze seriálu Zdivočelá země.   Žáky, ke kterým promlouval, si zahrálo několik ,,herců“ z řad přítomných diváků, takže jsme si připadali jako v reálné situaci.

Příběh se odehrává ve třídě, kde na jedné straně stojí profesor literatury Klamm a na druhé straně zarputile mlčící studenti gymnázia.  Profesor Klamm byl jimi obviněn ze smrti spolužáka, který spáchal sebevraždu. Klamm jej totiž nepřipustil k maturitě a měl nejen na něj, ale i na celou svou třídu přehnané nároky. Ta mu vyhlásila válku mlčením. Profesor se následně snaží před žáky obhájit své zásady, pravdu i nevinu. Ale také odtajňuje svou pravou povahu, svá tajemství a slabosti. Avšak vždy, když vstoupí do třídy, pocítí, jak moc je odmítán. Po čase se z profesora, milující ho své povolání a hodnoty, zastávajícího názor, že kantor nemá být oblíbený, ale obávaný, stává zoufalý člověk s pocitem viny. Kvůli své bezvýchodné situaci si nakonec vezme život. 

Oldřich Navrátil v roli profesora Klamma  sledoval svým pohledem nás diváky, jako bychom opravdu mohli za jeho zbědovaný psychický stav. Nebál se nazývat studenty v prvních lavicích jmény a na jejich účet žertovat a nadávat jim. Mnohdy nám běhal z jeho výstupu mráz po zádech a zážitek se hry se nám skutečně vryl do paměti.

Cílem této současné německé hry bylo, aby se diváci zamysleli nad vztahem učitele a žáka, aby pochopili, jak může být povolání učitele psychicky náročné. 

Po představení nastala diskuze, kde se k tomuto tématu žáci i učitelé mohli vyjádřit. Myslíme, že díky skvělému hereckému výkonu Oldřicha Navrátila si všichni odnesli nejen silný zážitek, ale i mnoho podnětů k zamyšlení.

Autor: Aneta Kočíncová, 3.D, Tereza Grešáková, 3.E   |   Sekce: Články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


© 2011 Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň


RSS kanál  |  XML Sitemap    Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020


Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.