Mapa webu Česky English Deutsch

V krajském kole SOČ jsme měli silné zastoupení

Hlavní stránka / Úvod / Články / V krajském kole SOČ jsme měli silné zastoupení

1.6.2010

P. Hlávka (text a foto) a L. Veg (schéma)

Ve středu 12. 5. 2010 se konalo krajské kolo Středoškolské odborné činnosti v Gymnáziu L. Pika. Měli jsme v oboru 09 - strojírenství, hutnictví, doprava a průmyslový design hned dva soutěžící žáky – mechatroniky ze třídy 4ME: Hynka Brunáta s prací „Časový spínač pro potřebu digitalizace statické zkoušky v tahu“ a Lukáše Vega s prací „Jeřábový robot II, vzdálené řízení přes Internet“. Kvalitu jejich prací nemohl snížit ani fakt, že v oboru 09 byli jedinými soutěžícími.

Hynek Brunát navrhl a realizoval časový spínač, díky němuž zautomatizoval záznam statické zkoušky v tahu do počítače. Porota postrádala více informací o připojení časového spínače k počítači a ocenila by i výsledek práce – například grafický záznam samotné zkoušky.

Vítězem se stal Lukáš Veg a postupuje do celostátního kola SOČ v Chrudimi, které se koná ve dnech 11.— 13. 6. 2010.Jeřábová konstrukce je výsledkem dvouleté práce žáků naší školy ve spolupráci se školami BSA Amberg a EDV Wiesau při realizaci projektu e-Ants v rámci evropského programu Leonardo da Vinci.
 
Lukáš řešil ovládání pohybu jeřábu. Porotu zaujal experimentováním s průmyslovými sběrnicemi.Řídí jeden ze tří motorů MAXON na jeřábu pomocí programovatelného automatu (PLC) SIEMENS prostřednictvím průmyslových sběrnic PROFIBUS a CANbus a navíc přes Internet. O jak špičkovou techniku jde, svědčí, že díky uvedených motorům jezdí i americký robot po Marsu.Zajímavostí určitě je, že Lukáš v rámci projektu e-Ants pobýval se spolužáky ve Wiesau a navštívil i BSA Amberg. Osobně navštívil i firmu Helmholz (vyrábí převodník CAN 300PRO) a firmu SIEMENS (PLC S7-300).
 

Autor: Ing. Petr Hlávka   |   Sekce: Články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


© 2011 Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň


RSS kanál  |  XML Sitemap    Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020


Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.