Mapa webu Česky English Deutsch

Týden technických informací

Hlavní stránka / Úvod / Články / Týden technických informací

15.10.2014

Týden technických informací 6. - 10. 10. 2014 proběhl Týden knihoven a jednou z jeho podob byl i Týden technických informací. Ten, koho tato tematika zaujala, mohl sledovat nástěnku u školní knihovny a o velkých přestávkách pak získat některé drobné propagační předměty, letáčky, záložky, nebo dokonce křížovky (viz. foto)vytvořené třídou 2.D. Protože se však množí dotazy na některé prezentované zdroje, ráda bych je zde představila souhrnně:

Instituce:
 

 
Jako stěžejní instituci pro technické vědy jsme prezentovali Národní technickou knihovnu, která je výjimečná nejen svojí moderní architekturou, ale i informačním zázemím. Kromě klasických informačních služeb je národním centrem pro přidělování ISSN (mezinárodní číslo periodika), národním úložištěm šedé literatury (zpracovává databázi NUŠL, která je součástí evropského registru šedé literatury SIGLE), provozuje oborovou bránu Technika, společně s VŠCHT vytváří virtuální knihovnu Chem TK, zpřístupňuje souborný katalog VPK (virtuální polytechnická knihovna) a mnohé další.
 
Naší spolupracující institucí je pak Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje, která ve své Speciální studovně zpřístupňuje mnohé zahraniční databáze a licencované zdroje, poskytuje bibliografické a rešeršní služby apod. Součástí této studovny je i regionální patentové centrum, jehož zaměstnankyně Ing. Stehlíková přednášela v rámci Týdne technických informací v malé aule školy třídám 2. D a 4. D.
 
Souborné katalogy:
Prezentovány byly naše nejznámější souborné katalogy a portály:
CASLIN - elektronický katalog, který zahrnuje dokumenty knihoven nejen celé ČR
 
SKAT  (Carmen) - souborný katalog uživatelů automatizovaného knihovního systému Lanius (Clavius)
 
VPK (virtuální polytechnická knihovna) - souborný katalog odborných periodik
 
 
JIB – jednotná informační brána umožňující (zdarma) jednotný přístup při vyhledávání knih, článků z periodik a online zdrojů
 
EIZ (elektronické informační zdroje):
 
 
IEEE Xplore - komerční plnotextová databáze obsahující informace z technických oborů, informatiky a elektroinženýrství
 
EBSCOhost, ProQuest - převážně plnotextové komerční databáze přístupné v SVK PK, zahrnují širokou škálu oborů, od humanitních věd, po přírodní a technické vědy
 
Web of Science - multioborová databáze poskytující informace o referencích, citacích a citovanosti v odborných statích
 
Toto je jen krátká ukázka z velké skupiny informačních zdrojů nejen pro technické obory. Studenti našeho oboru Informační služby - knihovnictví se učí v těchto zdrojích orientovat a pracovat s nimi a určitě během dalších knihovnických akcí představí i informační zdroje pro humanitní obory, právo nebo literaturu.
 

 

Autor: Mgr. Andrea Mařáková   |   Sekce: Články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


© 2011 Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň


RSS kanál  |  XML Sitemap    Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020


Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.