Mapa webu Česky English Deutsch

Třikrát „M“ v Brně

Hlavní stránka / Úvod / Články / Třikrát „M“ v Brně

26.2.2014

Třikrát „M“  v Brně Moravská zemská knihovna
Moravská galerie
Moravský zemský archiv

Ve dnech 18. a 19. února 2014 se studenti tříd 1.D, 2.D a 3.D oboru Informační služby - knihovnictví vydali na odbornou exkurzi v rámci projektu Učení pro život. Návštěva významných „paměťových institucí“, kam knihovny a archivy řadíme, měla studentům přiblížit reálné možnosti uplatnění v oboru, který studují.

Moravská zemská knihovna sídlí v nové, účelově postavené budově na Kounicově ulici v blízkosti několika fakult Masarykovy univerzity. Velkoryse koncipovaný blok služeb a segment depozitářů ukázal studentům názorně trend současných staveb pro účely knihoven. Knihovna zcela proměnila rozsah svých služeb - je celodenně otevřena veškeré veřejnosti bez rozdílu a všechny její služby jsou prezenčně dostupné bez registrace. Jen v případě absenční výpůjčky se žadatel zaregistruje. Pracovníci knihovny provedli studenty po několika speciálně zaměřených studovnách, v badatelně byly představeny významné tisky moravské provenience. V době naší dopolední návštěvy byla obsazenost míst v nejrůznějších odděleních nadpoloviční, denně knihovnu navštíví na 1800 zájemců. Knihovna plní významné výzkumné funkce a studenti si mohli prakticky „osahat“ digitalizační centrum, které denně naskenuje na 30000 stran dokumentů. V knihovně bylo zcela zřejmé, že knihovnická práce se diferencuje do několika odlišných specializovaných odvětví - doplňování, technické zpracování dokumentů, služby, metodika, ve kterých mají středoškoláci své uplatnění. Bez nadsázky lze říci, že knihovna působila jako továrna na informace.
 
Druhou institucí , která ukázala naší skupině své kulturní bohatství, byla expozice současného umění v Pražákově paláci Moravské galerie. Dlouhodobě komponovaná sbírka obrazů a předmětů zahrnovala zejména umění z dvacátých a třicátých let prvorepublikového období a měli jsme možnost viděl díla Špálova, Zrzavého, J. Čapka, počátky kubismu u nás, včetně doplňků interiérů a ukázky dobového porcelánu. Součástí výstavních prostor je také odborná knihovna se zaměřením na problematiku umění, kterou může veřejnost běžně využívat.
 
Druhý den exkurze byl věnován návštěvě Moravského zemského archivu v areálu Masarykovy univerzity - velkoryse projektované budově specifického zaměření pro potřeby dlouhodobé archivní práce. Archiv je dnes jednou z nejvýznamnějších institucí tohoto druhu ve střední Evropě a podílí se na několika mezinárodních badatelských projektech, v současnosti např. výzkumu archiválií z období 1. světové války. Systém badatelen, podpůrné technické možnosti pro studující a odbornou veřejnost ( digitalizační a skenovací linka, široký výběr čteček, kopírovacích přístrojů a servis služeb odborných pracovníků) je opravdu mimořádný a studenti celkem bez dechu poslouchali výklad pracovníků archivu.
 
Nepochybně největší dojem zanechala prezentace činnosti  vedoucí restaurátorské dílny archivu a ukázky této na pečlivost náročné práce, která je pro tyto pracovníky jistě i koníčkem. Archiválie jsou uloženy na ploše regálů v celkové délce 65 kilometrů a rezerva archivních prostor v budově je na téměř 50 let. Slova náměstka ředitelky, který nás provázel, že archivář pracuje v horizontu uchování dokumentů 100 a více let, tak potvrdila kontinuitu této činnosti s našimi předky a pro budoucí generace.
 
Dokumenty, jako byla Zemská mírová smlouva s pečetěmi 40 šlechticů, zámořské mapy a moravské desky zemské, a celkové uspořádání depozitářů v nás zanechalo velký dojem. Studenti se mohli přesvědčit o možnosti uplatnění svých studií zcela viditelně, neboť 65 procent pracovníků archivu jsou středoškoláci, kteří absolvovali odborné kurzy a případně dále při zaměstnání studují.
 
Odborná exkurze podpořila zaměření projektu Učení pro život zcela konkrétním výsledkem. Při hodnocení exkurze studenti vyjádřili svůj názor a vyhodnotili návštěvu archivu a knihovny jako nejpřínosnější pro představu o tom, jaká místa by v praxi mohli zastávat. Kromě jiného, archivy jsou z informačních a dokumentačních institucí nyní nejvíce expandující částí informačního světa.

 

Foto 1; foto 2; foto 3; foto 4; foto 5.

Autor: PhDr. I. Horáková, Mgr. V. Bezpalcová   |   Sekce: Články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


© 2011 Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň


RSS kanál  |  XML Sitemap    Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020


Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.