Mapa webu Česky English Deutsch

Tentokrát byli na exkurzi učitelé

Hlavní stránka / Úvod / Články / Tentokrát byli na exkurzi učitelé

5.9.2019

Tentokrát byli na exkurzi učitelé První zářijový víkend se vypravila skupina učitelů naší školy na sever, navštívila město Kadaň, Klášterec nad Ohří, Most, zámek Jezeří, zámek Červený hrádek u Chomutova …

Největší zájem byl o tzv. „Uhelné safari“. Jedná se o exkurzi do hnědouhelného dolu Vršany, která probíhá za plného provozu. Seznámí účastníky s technologií těžby, terénními vozidly je zaveze přímo k jedinečným strojům: kolesovému rýpadlu KU800 a rýpadlu KU300 a zakladači ZP6600. Krom geologických a technických zajímavostí se účastníci exkurze dostanou i na místa, kde probíhají rekultivace území zničeného povrchovou těžbou i na místa, o kterých by dnes nikdo nepředpokládal, že vypadaly jako měsíční krajina a dnes slouží k rekreaci např. mostecký Hipodrom, který patří mezi úspěšně rekultivované území po těžbě nebo rekreační jezero Matylda. Poslední zastávkou exkurze je děkanský kostel Nanebevzetí Panny Marie, který byl z důvodu těžby hnědého uhlí v roce 1975 přesunut po kolejích o 841 metrů. Přesun kostela je zapsán do zlaté knihy Guinesových rekordů tisíciletí.
Součástí exkurze byla podrobná prohlídka zámku Červený Hrádek v Jirkově u Chomutova. Původně hrad Borek byl založen krátce před rokem 1415, později zde byl vybudován zámek, na kterém působil v letech 1687–1688 sochař Jan Brokoff.  Poslední úpravy zámku jsou dílem architekta Jana Kotěry. Max Egon Hohenlohe se stal posledním šlechtickým držitelem panství. Max Egon udržoval styky se Sudetoněmeckou stranou. V srpnu 1938 umožnil na Červeném Hrádku schůzku předáka sudetských Němců Konráda Henleina a anglického lorda Waltra Runcimana, která předznamenala následnou Mnichovskou dohodu. Proto byl zámek rodu Hohenlohe – Langerburg v roce 1945 zabaven. 
Poslední zastávkou byla uhelná elektrárna Tušimice II, která zahájila provoz v roce 1974, je postavena přímo u zdroje paliva Dolů Nástup Tušimice, odkud se uhlí dopravuje pásovou dopravou. Mezi roky 2007 a 2012 prošla elektrárna komplexní obnovou, která zajistí provoz podle současných evropských standardů. Modernizovaný provoz i odsiřovací zařízení plní ty nejpřísnější limity v oblasti vypouštění emisí po roce 2016. Virtuální prohlídku můžete najít zde: http://virtualniprohlidky.cez.cz/cez-tusimice/. Pro některé z nás bylo největším zážitkem podívat se do vnitřních prostor chladící věže. Určitě budeme chtít naše zkušenosti zprostředkovat i svým studentům.

Autor: Alena Štědrá   |   Sekce: Články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


© 2011 Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň


RSS kanál  |  XML Sitemap    Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020


Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.