Mapa webu Česky English Deutsch

Studijní cesta do Bruselu - Mgr. Vladimíra Bezpalcová

Hlavní stránka / Úvod / Články / Studijní cesta do Bruselu - Mgr. Vladimíra Bezpalcová

29.10.2011

Studijní cesta do Bruselu - Mgr. Vladimíra Bezpalcová Na pozvání Evropské komise se 20 učitelů z celé České republiky zúčastnilo ve dnech 3. – 5. 10. 2011 studijní cesty do Bruselu. Cílem této cesty bylo seznámení se se strukturou a činností institucí Evropské unie.

     Byla jsem mezi vybranými pedagogy, a tak jsem mohla 3. října nastoupit spolu s ostatními učiteli z různých míst i typů škol do letadla směr Brusel. Po přistání na dlouhé rozkoukávání nebyl čas, neboť už nás v budově Berlaymont, hlavním sídle Evropské komise, čekalo zahájení a přivítání, po kterém následoval pracovní oběd s Karlem Bartákem z generálního ředitelství pro vzdělání a kulturu EAC. Předmětem diskuze byly především otázky vzdělávání, mezinárodních projektů a studia. Po obědě jsme se setkali s místopředsedou Evropského parlamentu Liborem Roučkem. Tématem besedy byly aktuální problémy Evropské unie. Samotnou činnost Evropského parlamentu nám přiblížil Pavel Černoch. Při těchto zajímavých setkáních rychle uplynul čas, a tak jsme samotné město Brusel mohli zhlédnout až ve večerních hodinách. Ale i noční město nabídlo řadu krásných a nevšedních zážitků  

     Druhý den jsme strávili v sídle Evropské komise, kde nás nejvíce zaujala přednáška o roli a funkcích institucí EU Dušana Šándora, 1. tajemníka pro oblast kultury a audiovize,a beseda o tom, jak jsou přijímána rozhodnutí v EU s Magdalénou Frouzovou, bývalou osobní asistentkou komisaře za ČR Vladimíra Špidly. Procházka večerním městem nám znovu připomněla, že Brusel je nejen sídlem institucí Evropské unie, ale i multikulturní živou metropolí.

     Na závěr studijní cesty jsme navštívili budovu Rady Evropy. O úloze a činnosti Evropské rady a Rady EU jsme diskutovali s panem Karlem Ježkem z Generálního sekretariátu Rady EU, informace zkušeného úředníka byly skutečně zasvěcené a přiblížily nám i zákulisí mezinárodní diplomacie. Program naší studijní cesty byl bohužel vyčerpán, a tak následoval návrat do Prahy. Pobyt a všechna setkání v jednotlivých institucích EU nám umožnily lépe pochopit jejich poměrně složitou strukturu a způsob fungování. Informace a zážitky z exkurze po institucích EU, poznatky a zkušenosti, které nám předali naši zástupci v institucích EU, budou obohacením výuky v hodinách občanské nauky.

Autor: Alena Štědrá   |   Sekce: Články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


© 2011 Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň


RSS kanál  |  XML Sitemap    Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019


Všechna práva vyhrazena © 2019 NETservis s.r.o.