Mapa webu Česky English Deutsch

Strojírenské technologické fórum 2013 a procházka virtuálním městem

Hlavní stránka / Úvod / Články / Strojírenské technologické fórum 2013 a procházka virtuálním městem

29.11.2013

Strojírenské technologické fórum 2013 a procházka virtuálním městem

19., resp. 20. listopadu 2013 využili učitelé strojírenských předmětů Ing. Josef Gruber, Ing. Petra Mašková a Ing. Zdeněk Němeček pozvání Západočeské univerzity v Plzni a zúčastnili se Strojírenského technologického fóra 2013. Fórum zahájili rektorka univerzity doc. PaedDr. Ilona Mauritzová, Ph.D. a pánové, kteří zastupovali spoluorganizátory: doc. Ing. Karel Šperlink, CSc., prezident české technologické platformy strojírenství, a Ing. Libor Kraus, předseda představenstva COMTES FHT a.s., prezident Asociace výzkumných organizací.

První den byl ve znamení přednášek týkajících se postavení průmyslu v české ekonomice, podpory výzkumu, vývoje a inovací a úlohy výzkumných a vývojových organizací. Z myšlenek, které v projevech zazněly, stojí za připomenutí např. upřesnění anglického termínu Industry, který překládáme jako průmysl, nicméně zahrnuje celou aplikační sféru, která uvádí do praxe výsledky výzkumu. Z tohoto hlediska zahrnuje třeba i medicínu, což je v souladu s naším „jednodušším“ názorem, že strojaři jsou potřeba všude. Radek Špicar, M. Phil., viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR pro hospodářskou politiku a konkurenci zase prezentoval názor, že náš zatímní náskok před asijskými výrobci spočívá v kreativitě, která je podmíněna „spojením zdánlivě nespojitelného“; v pracovních týmech by tedy měli být muži i ženy, lidé mladí i starší, lidé místní i cizinci, ale také např. nejen technici, ale i umělci apod. Jedině z takové různorodosti se může zrodit nová myšlenka.
 
Druhý den byl naplněn praktickými ukázkami výzkumných projektů především katedry průmyslového inženýrství a managementu Fakulty strojní ZČU v Plzni, vedené doc. Ing. Michalem Šimonem, Ph.D. Projekty se týkaly logistiky, ergonomie a simulace výrobního systému. Zvlášť atraktivní byly ukázky z oblasti virtuální reality, které Ing. Petr Hořejší, Ph.D. prezentoval i prakticky v laboratoři virtuální reality na katedře. Je potěšující, že se Ing. Hořejší věnuje i žákům naší školy a pomáhá jim s tvorbou jejich projektu v rámci Technické olympiády Plzeňského kraje. Stejně tak potěšilo, že mezi organizátory i přednášejícími byli bývalí absolventi plzeňské strojnické průmyslovky.
 
 
 

 

Autor: Josef Gruber, foto Ing. Petra Mašková   |   Sekce: Články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


© 2011 Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň


RSS kanál  |  XML Sitemap    Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020


Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.