Mapa webu Česky English Deutsch

Strahovská knihovna a Národní technická knihovna Praha

Hlavní stránka / Úvod / Články / Strahovská knihovna a Národní technická knihovna Praha

6.12.2012

Studenti naší školy, třídy 2. D. a 3 .D. obor knihovnictví a informační služby měli možnost poznat na odborné exkurzi v Praze dvě zcela odlišné knihovny. Při návštěvě knihovny Strahovského kláštera se rázem ocitli v minulosti církevních knihoven a s nadšením si prohlédli Filozofický a Teologický sál- dvě unikátní památky české architektury. Knihy v barokních a renesančních vazbách, přehled církví produkované knižní kultury, rukopisy a prvotisky s nádhernými iluminacemi, sbírkové předměty, proslulý mobiliář obou sálů byl cílem i dalších, především zahraničních návštěvníků.

Druhá část exkurze přenesla všechny rázem do technologického světa třetího tisíciletí. Budova supermoderní Národní technické knihovny je koncipována jako samostatné „ informační město“ s odpočinkovou zónou, obchody, studovnami, obsáhlým volným výběrem a samoobslužními automaty na vracení i půjčování knih. Knihovníka téměř nevidět, jen na konzultantských místech jsou informovaní pracovníci. Budova stojí v centru fakult Českého vysokého učení technického, slouží tedy zejména studentům těchto oborů. V budově je však umístěna i pobočka Městské knihovny v Praze a tak na chodbách potkáte také malé čtenáře – možná budoucí studenty.

I přes nepříjemné počasí splnila exkurze účel a studenti mohli na vlastní oči porovnat vývoj knihovnických institucí. Mnozí by byli rádi v moderní knihovně zůstali delší čas. Příjemný byl i výklad zasvěcených kolegů knihovníků a prohlídka zázemí knihovny, kam se veřejnost často nepodívá.

 

 

Autor: Vladimíra Bezpalcová a Ivanka Horáková   |   Sekce: Články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


© 2011 Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň


RSS kanál  |  XML Sitemap    Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020


Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.