Mapa webu Česky English Deutsch

Soudní procesy na "Švejcárně"

Hlavní stránka / Úvod / Články / Soudní procesy na "Švejcárně"

4.4.2018

Soudní procesy na "Švejcárně"

Ve dnech 22. a 27. 3. 2018 se studenti 3.E v rámci dvou hodin práva zúčastnili simulovaného soudního procesu v trestním řízení. Hlavním dirigentem této akce byla paní učitelka JUDr. Zemanová Lindová, která nejprve rozdala úkoly a role, s nimiž se studenti oboru pedagogického lycea museli důkladně seznámit, aby toto „divadlo“ proběhlo co nejvěrohodněji. Nejprve bylo třeba nastudovat všechny podstatné okolnosti dvou rozdílných případů a plně se vžít do role soudců, jejich asistentů, státních zástupců, znalců, svědků, veřejnosti a v neposlední řadě také do role obžalovaných a jejich obhájců.

První skupina měla na starosti závažný případ založený na skutečné události. Obžalovaný Jan Novák z Rokycan, chudý učitel dějepisu bydlící na samotě u lesa, byl konfrontován skupinou čtyř podnapilých mužů a žen, kteří bez dovolení vstoupili na jeho pozemek. Dle jedné ze svědkyň chtěli nalézt v okolí stavení kovový odpad, nebylo však jejich cílem násilně se do domu dostat a odcizit movitou věc. Jelikož Jan Novák v minulosti čelil opakovaným krádežím, při nichž byl okraden o dva motocykly v hodnotě 140 000 Kč, dostal z neznámých lidí pohybujících se na soukromém pozemku strach. Svou kuší proto na domnělé vetřelce vystřelil. Při útoku zasáhl do hlavy jednoho z domnělých vetřelců a smrtelně jej zranil. Jednou z přitěžujících okolností byl fakt, že Novák útočil bez varování, přičemž usmrcený se v okamžiku zásahu nacházel již na obecní cestě. Polehčující okolností naopak bylo částečné doznání viny žalované strany. Po zvážení všech skutečností soud dospěl k závěru, že byl spáchán trestní čin zabití. Dle § 140 odst. 1 trestního zákoníku byl Novák odsouzen k odnětí svobody na pět let.

V následujícím týdnu se soudu zúčastnila druhá skupina studentů. Jejich proces se týkal případu Martina Bodnára, který na křižovatce v Náchodské ulici v Praze projel ve večerních hodinách se svým vozidlem na červenou. Trestný čin byl zachycen policejní hlídkou, jež Bodnára zastavila a provedla dechovou zkoušku. Zatímco ta byla negativní, test na drogy zjistil přítomnost THC, pervitinu a amfetaminu v těle. Přítomnost THC Bodnár odůvodnil tím, že tuto látku užívá na bolest kloubů, což doložil jak lékařskou zprávou, tak i povolením řídit, nicméně u soudu uvedl, že o zbylých dvou drogách neměl tušení. Do případu vnesl jasno až znalecký posudek obsahující úřední záznamy z toxikologického vyšetření žalovaného, který potvrdil přítomnost zbylých dvou látek v množství zhoršujícím motorické schopnosti s následkem nezpůsobilosti k řízení motorového vozidla. Soud posléze odsoudil Bodnára dle § 274 odst. 1 trestního zákoníku za trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky k zákazu řízení všech motorových vozidel na jeden rok a peněžitému trestu 15 000 Kč.

Přestože se studenti při těchto simulovaných procesech museli spokojit pouze s vlastní učebnou bez jakýchkoliv doplňků a vybavení navíc, oba soudy proběhly úspěšně a celá akce byla příjemným zpestřením hodin práva.

Autor: Michal Roj, 3.E   |   Sekce: Články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


© 2011 Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň


RSS kanál  |  XML Sitemap    Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020


Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.