Mapa webu Česky English Deutsch

Seminář v Památníku Terezín

Hlavní stránka / Úvod / Články / Seminář v Památníku Terezín

24.3.2015

Seminář v Památníku Terezín

Ve dnech 17. – 18. března se 40 studentů SPŠ strojnické a SOŠ prof. Švejcara v Plzni pod vedením Mgr. V. Bezpalcové a Mgr. J Šváchové vypravilo na dvoudenní seminář ve vzdělávacím středisku Památníku Terezín. Tématem semináře byla nejen úloha Terezína za 2. světové války, ale především život a osudy vězňů, kteří prošli jeho Malou i Velkou pevností.

Seminář v Památníku Terezín se nám velice líbil. Jelikož jsme se na něj přihlásili především ti, kteří se zajímají o historii 2. světové války a o tematiku holocaustu, byla pro nás tato exkurze velmi přínosná a zajímavá.
 
Díky prohlídce bývalého ghetta, expozic Muzea ghetta a Magdeburských kasáren s odborným výkladem lektora vzdělávacího oddělení jsme si mohli představit podmínky, ve kterých vězni žili, jakým způsobem probíhaly deportace a shromažďování Židů do ghetta v Terezíně i co se s nimi dělo dál po transportech na Východ. Neméně působivá byla i exkurze do Malé pevnosti, která fungovala v letech 1940–1945 jako věznice pražského gestapa.
 
Asi největším zážitkem pro nás bylo zpracovávání osudů terezínských vězňů, jako byl např. Petr Ginz, Helga Weissová - Hošková, Freddy Hirsch a další. Snažili jsme se o poutavou prezentaci jejich života, abychom svým spolužákům co nejvěrněji přiblížili osobnosti, které se nedaly zlomit podmínkami a vzdorovaly svému údělu. Část naší skupiny se věnovala neméně zajímavému tématu - Současný antisemitismus a popírání holocaustu, v tomto workshopu naši spolužáci pod vedením lektora pracovali v počítačové učebně s různými weby, které jsou přímo, anebo skrytě, antisemitské, nacionalistické, xenofobní či pravicově extremistické, neonacistické i s weby, které propagují popírání holokaustu. Uvědomili jsme si nutnost kritického přístupu k informacím šířeným prostřednictvím internetu o holokaustu i dalších tématech.

Moc bychom chtěli poděkovat všem našim průvodcům a vedoucím aktivit, byli milí, sympatičtí a ochotně odpovídali na naše dotazy. Je důležité, abychom si připomínali utrpení lidí v ghettech, táborech i ve věznicích. Nemělo by to být něco, co by nám mělo být lhostejné, nebo něco, co bychom měli ignorovat.

Foto 1, foto 2, foto 3, foto 4, foto 5, foto 6, foto 7, foto 8

Autor: Eliška Rudová, Kamila Fialová 2.D   |   Sekce: Články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


© 2011 Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň


RSS kanál  |  XML Sitemap    Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020


Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.