Mapa webu Česky English Deutsch

Rytmy, pohyb, světlo aneb Ještě jednou futurismus

Hlavní stránka / Úvod / Články / Rytmy, pohyb, světlo aneb Ještě jednou futurismus

4.1.2013

 Rytmy, pohyb, světlo aneb Ještě jednou futurismus 6. prosince 2012 po druhé vyučovací hodině vyrazili knihovníci ze 4.D pod vedením paní učitelky Mgr. Zdeňky Pavlíčkové na výstavu s názvem ,,Impulsy futurismu v českém umění“ do výstavní síně Masné krámy. Výstava byla zaměřena na způsoby, kterými české umění první třetiny 20. století dokázalo ztvárnit a evokovat dynamiku moderní doby.

Základní impuls v umění představoval futurismus, prosazující téma pohybu a rychlosti. Samostatné domýšlení principů dynamiky vedlo některé umělce, např. Františka Kupku, Vojtěcha Pěšánka, k pozoruhodným individuálním řešením. Cílem futuristů je ukázat vzájemné souvislosti na první pohled možná vzdálených projevů.

Výstava byla rozčleněná na sedm oddílů. Mohli jsme spatřit řadu děl významných umělců, kteří tvořili pod vlivem futurismu, jako byl František Kupka, autor obrazu ,,Tržiště“, nebo Bohumil Kubišta a jeho obraz ,,Vodopád v Alpách“, ale také Mayerovu fotografickou pušku, přístroj, který sloužil ke studiu letu ptáků.
 
Mně osobně se výstava velice líbila, dozvěděl jsem se mnoho zajímavých informací o futurismu. Nejvíce mě zaujal přístroj praxinoskop s obrazovými pásy, který sloužil k animaci pohyblivých částí obrázku.    
 
(V. Šik, 4.D)
 
Třída 3.D šla dne 7. 12. 2012 na výstavu Rytmy + Pohyb + Světlo z předmětu Dějiny umění. Tato výstava se konala v Masných krámech v Plzni. Vystavené obrazy, sochy a různé mechanismy jsou v duchu futuristického umění v Čechách. Na začátku výstavy jsou ukázky přístrojů s obrazovými pásy v různých podobách například s bílou vlaštovkou nebo s koněm. V ostatních prostorech jsem byla obklopena krásnými obrazy od známých malířů, nejznámější z nich byli určitě Bohumil Kubišta, Procházka nebo Hofman. Obě místnosti, kde visely obrazy, byly doprovázeny sochami. I zde se snaží zachytit umělec rychlost nebo pohyb. V obrazech bývá často i tanec. Takových prací tam bylo více od mnohých autorů.
 
A co považuji za nejpoutavější? To, že když jsem se podívala na obraz zblízka, vypadal jinak než z dálky.
 
(Alžběta Divišová, 3.D)

 

Autor: V. Šik, A. Divišová   |   Sekce: Články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


© 2011 Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň


RSS kanál  |  XML Sitemap    Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020


Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.