Mapa webu Česky English Deutsch

Ruštináři bodují!

Hlavní stránka / Úvod / Články / Ruštináři bodují!

9.6.2015

Ruštináři bodují! V letošním roce se už po několikáté konaly recitační soutěže v ruském jazyce – 49. ročník Ars poetica - Puškinův památník a soutěž Ars poeticae, pořádaná GFK, na kterých jsme my, Josef Šimon (3.A) a Lucie Čermáková (3.E) nesměli chybět. Ať už kvůli lásce k ruskému jazyku, anebo z lásky k občerstvení na soutěžích podávaném.

Připravovat jsme se začali už v březnu. Když jsme začali zkoušet, a tím zkoušet myslím, že jsme překoktávali to, co nám paní učitelka Hodinářová předčítala, abychom vyšperkovali výslovnost, několikrát mě osobně napadlo, že to vzdám. A taky jsem tu možnost měl, když pí uč. viděla, jak se trápím. Lucka na tom byla o něco hůř, protože neměla na vybranou, což je dobře, byla by to velká škoda. A mně to nakonec také začalo jít…
 
24. dubna jsme se zúčastnili krajského kola Puškinova památníku, které hostilo Centrum jazykové přípravy ZČU. Tato soutěž je zvláštní v tom, že proti nám mohou recitovat i rodilí mluvčí. Konkurence byla veliká. V naší kategorii jsme byli my dva, myslím, že ještě jedna Češka a čtyři Rusové a o to větším překvapením byly výsledky. Lucka to totiž všem těm Rusům (i mně) natřela a vyhrála. Na druhém místě byla Ruska a třetí jsem si vyrecitoval já.
 
Následovala Ars poeticae, která se konala 11. května v prostorách GFK. Na úvod nám bylo řečeno, že chtějí samotnou soutěž povznést na přehlídku, a proto se rozhodli neudělovat místa, ale diplomy za to, co porotu zrovna napadlo. Na této soutěži není pouze ruský jazyk, ale i francouzský, německý, anglický a španělský. Vypadalo to tak, že všichni účinkující, bez ohledu na jazyk, byli proti sobě. Mnohem větší konkurence. Soutěžících bylo i s námi kolem 25. Ale také jsme neodešli s prázdnou. Kromě velké pochvaly od porotkyně pro ruský jazyk jsme si přinesli diplomy – já jsem dostal diplom za „citlivou interpretaci“ a věřte mi, nebo ne, nerozbrečel jsem se u toho, a Lucka získala diplom za „lehkost a přirozenost projevu“.
Naši sezónu zakončila celostátní přehlídka vítězů z krajských kol Puškinova památníku v Praze v budově Ruského centra vědy a kultury. Tady už se ceny neudělovaly, byla to opravdu pouze přehlídka s úžasným občerstvením. Bohužel tak krásné nebyly prostory, ve kterých se předváděla sólová recitace. Byla to maličká místnost, ve níž byly postaveny stoly do tvaru písmene U. Lucka recitovala před porotou, za ní se nacházely kovové skříňky a mezi skříňkami a zdí bylo žehlicí prkno. Nazvané to bylo kabinet poezie.
Ačkoliv jsme měli slabší chvilky, převažovaly spíše šťastné pocity a celou sezónu jsme si užili, už hlavně díky pí uč. Hodinářové, která si s námi dává práci a učí nás, věří nám a hlavně je s ní sranda. Patří jí naše veliké poděkování!
Josef Šimon
 

 

 

 

Autor: Mgr. Jana Hodinářová   |   Sekce: Články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


© 2011 Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň


RSS kanál  |  XML Sitemap    Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020


Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.