Mapa webu Česky English Deutsch

Putování po filmové i muzejní stezce

Hlavní stránka / Úvod / Články / Putování po filmové i muzejní stezce

4.4.2017

Putování po filmové i muzejní stezce

Na začátku března se naše třída 3.D s paní učitelkou Kopečkovou a s paní učitelkou Pavlíčkovou vydala na zajímavou a tajuplnou exkurzi do Národního filmového archivu a do Národního technického muzea v Praze.

V archivu nás nejprve seznámili s jeho historií a posláním. Dozvěděli jsme se, že český filmový archiv vznikl během 2. světové války a patří k 10 největším, nejstarším a nejvýznamnějším filmovým archivům na světě. Ukládají se zde nejen filmy, ale také osobní pozůstalosti významných herců, režisérů a dalších osobností z filmového světa. Dále jsme pokračovali do střižny. Tady nám paní restaurátorka vysvětlila, jak probíhá kontrola negativu a pozitivu filmů a zvukových nahrávek. Podle ukázek jsme pak hádali, jak se liší různé druhy filmových pásků.

Místem, kde jsme měli nejvíce dotazů a ze kterého jsme byli úplně nadšení, bylo zcela jistě digitalizační pracoviště. Zde se snaží digitalizovat všechny filmy z archivu. Na tomto projektu začali pracovat teprve nedávno ve spolupráci s Norskou národní knihovnou. Velké pásky se digitalizují na modernější menší pásky v kazetách. Jsou levnější, lépe se z nich dělají kopie a snadněji se mohou posílat na výstavy a festivaly do jiných zemí. Nejsou ale tak trvanlivé jako původní pásky. Projekce filmů se pak každý den koná v kině Ponrepo. Pokud chce nějaká televize vysílat film z archivu, musí si kupovat práva. Dozvěděli jsme se ale, že některé restaurované filmy v televizi neuvidíme (např. Tři oříšky pro Popelku), protože o ně není zájem. Lidé si zvykli na méně kvalitní verze v teplejších barvách. Také jsme se dívali na video o restaurování filmů – o tom jak vypadají původní verze a jak se mohou vylepšit chyby, které na nich jsou (např. když se film rozstřihne a přelepí – slepky, nebo když jsou v záběru chlupy z kamery).

S materiály z archivu a plni zážitků jsme se vydali na cestu do Národního technického muzea, kde právě probíhá expozice kinematografie, která byla vytvořena právě ze sbírek Národního filmového archivu. Měli jsme necelé dvě hodiny a museli jsme vše projít trochu rychlejším tempem. Každý si našel něco, co ho zajímalo. Od astronomie přes vývoj mobilních telefonů až po staré automobily a motocykly. Pro nás byla klíčová výstava věnovaná tiskařství. Zajímavá byla i expozice věnovaná chemii. Nejvíce nás zde zaujalo video o historii papíru, kde popisovali výrobu pergamenu, papíru a cigaretového papíru.

Exkurze byla pro nás jako knihovníky velikým přínosem a odnášíme si odtud mnoho cenných informací. Do budoucna doufáme, že bude více takto zdařilých akcí.

Autor: Landrgottová, Ledvinová, Nejdlová 3.D   |   Sekce: Články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


© 2011 Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň


RSS kanál  |  XML Sitemap    Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020


Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.