Mapa webu Česky English Deutsch

Projekt EDISON

Hlavní stránka / Úvod / Články / Projekt EDISON

27.3.2019

Projekt EDISON

V týdnu od 10. do 17. února 2019 na naší škole již podruhé proběhl mezinárodní vzdělávací projekt EDISON. Cílem tohoto projektu je spojovat mladé lidi odlišných kultur a národnostní, aby se seznámili se zvyky, tradicemi a situací v jiných zemích. Zahraniční stážisté oživují běžnou výuku mezikulturní atmosférou, zvyšují zájem o studium a snaží se omezit předsudky a stereotypy.

Naše škola přivítala 8 zahraničních studentů vysokých škol, kteří pochází z Keni, Indonésie, Ruska, Ukrajiny, Brazílie, Gruzie, Thajska a Ázerbájdžánu.

Projekt byl zahájen panem ředitelem, který zahraniční studenty přivítal a krátce jim představil naši školu. Poté se ze zahraničních studentů stali „učitelé“. V průběhu celého týdne totiž navštěvovali hodiny angličtiny a představovali své země.

S Keňankou Specioser jsme si mohli zazpívat jejich národní hymnu nejen v angličtině, ale také ve svahilštině. Felicia z Indonésie zmiňovala rozdíly mezi Českem a Indonésií – v Indonésii nemají tolik historických budov jako my v Česku a mimo jiné jí chyběla typická asijská kořeněná kuchyně. Studentka z Ruska, Juliana, se nás snažila naučit názvy všech 85 částí Ruska a upozornila na velké vzdálenosti, které musí Rusové při cestování po vlastní zemi překonávat. Ukrajinka Valeria nás seznámila s tradiční ukrajinskou kuchyní a přestavila typické svátky. Mateus z Brazílie nám ukázal přírodní krásy své země a karnevalové veselí, zmínil ale také problémy s korupcí, které jeho země řeší. Student s Gruzie, Giorgi, prezentoval svou zemi krásnými fotografiemi gruzínské přírody a často ve vyučovacích hodinách zpíval populární písničky. Phuwadee z Thajska s našimi studenty v každé hodině velmi rád diskutoval a často zdůrazňoval to, že v Thajsku se klade velký důraz na respekt ke starším lidem. Abbas z Ázerbájdžánu nám doporučil řadu zajímavých míst, která bychom měli navštívit, a svou prezentaci obohatil ukázkou národního tance.

Organizátorky projektu, Ivana Kurzová a Štěpánka Hrabáková, pro stážisty připravili také mimoškolní program, kterého se účastnili i čeští žáci a komunikace v angličtině o nejrůznějších tématech tak probíhala i ve volném čase. Stážisté se zúčastnili bowlingového turnaje, užili si prohlídku Plzeňského Prazdroje a nezapomenutelným zážitkem pro ně byl zápas hokejistů HC Škoda Plzeň. Projekt byl zakončen akcí nazvanou „Global Village“. První dvě vyučovací hodiny byly v režii zahraničních stážistů, kteří pro nás uvařili svá národní jídla, mohli jsme si prohlédnout suvenýry z jejich zemí, zatančit si s nimi národní tance nebo zazpívat spolu s Girogim z Gruzie. O další program se postarali naši žáci, kteří stážisty naučili tančit polku, uvařili pro ně svíčkovou, bramboráky, upekli koláče, přestavili jim české Vánoce a Velikonoce a zahraniční studenti se mimo jiné ještě snažili naučit základní česká slovíčka a fráze.

Po celý týden panovala klidná a pohodová atmosféra mezi všemi účastníky projektu. Naši žáci navázali nová přátelství, která i přes velké vzdálenosti trvají dodnes.

Tímto bychom chtěli poděkovat našim studentům, kteří zahraničních stážisty ubytovávali nebo je celý týden doprovázeli. Děkujeme také Filipovi Šefčíkovi/2STB, díky kterému máme z této akce krásné fotografie – naleznete je zde:  https://1url.cz/rM3B9

Autor: Mgr. Ivana Kurzová   |   Sekce: Články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


© 2011 Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň


RSS kanál  |  XML Sitemap    Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020


Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.