Mapa webu Česky English Deutsch

Po stopách knižní kultury a knihtisku

Hlavní stránka / Úvod / Články / Po stopách knižní kultury a knihtisku

29.5.2019

Po stopách knižní kultury a knihtisku

Třída 1.D - obor Informační služby s paní učitelkou Andreou Mařákovou se 27. 5. 2019 vydala na exkurzi do dějinách knižní kultury a knihtisku nejen v Plzni. Exkurze začala v Knihovně Západočeského muzea. Knihovnou nás provedla bývalá studentka našeho oboru Mgr. Lenka Bendová. Dozvěděli jsme se informace o historii knihovny, jaké nabízí služby, ale především nám ukázala perly mobiliáře. Ukázky evokovaly vývoj knih od vynálezu knihtisku až po knihy 19. století. První ukázkou byla Gutenbergova 42 řádková bible (B42). Dále jsme měli možnost prohlédnout si faksimile například Kroniky Trojánské, renesanční knihy potažené vepřovou bílou kůží, originál Postily Mikuláše z Lyry, bohatě zdobený atlas původem z Holandska, herbář s nádhernými rytinami, barokní misál z kláštera v Plasích s krásnou zlatou ořízkou a církevní knihy z 18. a 19. století. Ale abychom si uvědomili, že v době kdy už byl využíván knihtisk se pro jeho zpočátku vysoké náklady i nadále vydávaly rukopisy, viděli jsme i rukopisnou knihu. Posledním vystaveným exponátem byl Korán z roku 1900 z tiskárny ve Vimperku ve formátu kolibřík. Při výkladu jsme si aktivně zopakovali látku IS a IP.

Poté jsme přešli do nakladatelství NAVA, kde se nachází Muzeum knihtisku a knihy. Prováděl nás velmi příjemný pan Sichinger. Nejdříve jsme hovořili o první české tištěné knize, kdy se mylně uvádí Kronika Trojánská, ale všichni víme, že se jedná o Statutu Arnošta z Pardubic, která byla vytištěna v Plzni roku 1476.

První část výstavy se týkala historie a počátku knihtisku, zaměřili jsme se ale na Gutenberga a jeho další vynálezy kromě knihtisku, okolnosti vzniku knihtisku, počátcích Gutenbergova vynálezu a celkově jeho život . Pověděli jsme si i tom, jak se knihtisk šířil po světě a jaké otevřel obrovské možnosti šíření vzdělanosti i myšlenek po celém světě. 

Druhá část - Ihned po vstoupení do místnosti na nás dýchnul krásný vánek tiskařských barev, papíru a chemikálií. V této části jsme se dozvěděli o průběhu knihařského díla, jak vznikalo v dřívějších dobách. Ukázali jsme si staré, stále funkční tiskařské stroje, litery, sazby, principy tisku a dozvěděli se informace o tiskařských dovednostech a životě tiskařů. 

Třetí část - Pověděli jsme si o ofsetovém tisku, kterým se tiskne dnes, jeho počátku u tisku z kamene, celkově o vývoji této techniky. Také o tom, co je na něj potřeba a jak probíhá a že ofsetový tisk je vlastně takovým podvodem pro oči, kdy je celá barevná škála namíchána jen ze čtyř barevných bodů. Názorně jsme si princip tisku ukázali na jednom z tiskařských strojů. Nakonec jsme si samostatně znova prošli výstavu a vyrazili zpět do školy. Exkurze byla velikým přínosem pro srdce budoucího informačního pracovníka. Myslím, že na ni budeme rádi vzpomínat, protože byla opravdu skvělá. 

Autor: Kateřina Korešová, 1.D   |   Sekce: Články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


© 2011 Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň


RSS kanál  |  XML Sitemap    Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020


Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.