Mapa webu Česky English Deutsch

Plzeňská strojnická průmyslovka oslavila 125. narozeniny

Hlavní stránka / Úvod / Články / Plzeňská strojnická průmyslovka oslavila 125. narozeniny

23.9.2010

Jedna z nejstarších českých středních odborných škol, Střední průmyslová škola strojnická v Plzni, si v uplynulých dnech připomněla významné jubileum. Už 125 let uplynulo od chvíle, kdy “Následkem Nejvyššího rozhodnutí Jeho Veličenstva ze dne 11. března 1885 a výnosem vysokého c. k. ministeria kultu a vyučování ze dne 20. března 1885, číslo 4511, zřízení c. k. české průmyslové školy státní v Plzni stalo se skutkem” (citace z první roční zprávy školy).

Toto impozantní výročí bylo možné oslavit i díky trvalé dobré práci ostatních plzeňských průmyslovek. Vždyť až do r. 1926 byla v Plzni česká průmyslová škola jediná; disponovala oddělením strojnickým a stavitelským. V onom roce došlo k rozdělení na dva ústavy podle těchto odborností. Na strojnické škole (původně II. česká státní průmyslová škola v Plzni) se v následujících desetiletích ustavily obory, jejichž osamostatněním a pozdějším vývojem vznikly i další dvě průmyslové školy, elektrotechnická a nepřímo i dopravní. Významným mezníkem ve vývoji strojnické průmyslovky se stal rok 1999, kdy došlo ke spojení se Středním odborným učilištěm strojírenským.

Hlavní oslavy zmíněného výročí uspořádala strojnická průmyslovka ve dnech 16. – 17. září. Jejich hlavní součástí byly dny otevřených dveří, kterých tentokrát využili hlavně pamětníci a bývalí absolventi. Nejmladší z nich ukončili vzdělávání na jaře letošního roku, nejstarší studovali v době druhé světové války. Ve škole nalezli nejen vzpomínky, ale také známé prostory a dokonce některé dosud udržované učební pomůcky. Starý model parního kotle, uchovávaný ve vitríně, vehnal téměř slzy do očí jeho autorovi, do té doby neznámému, který jej před padesáti lety vyráběl pro soutěž technické tvořivosti…

Mezi vážené hosty dnů otevřených dveří patřili zástupci zřizovatele školy, jímž je Plzeňský kraj. Školu navštívili jak někteří krajští radní, tak vedoucí pracovníci Odboru školství, mládeže a sportu Krajského úřadu Plzeňského kraje. K nim se připojili i představitelé spolupracujících strojírenských firem, které se prezentovaly v areálu školy. Povolaného průvodce měli hosté v osobě ředitele Ing. Rostislava Študenta, prošli s ním celou školu a zhlédli výukové prostory. Doplňkovým programem oslav pak bylo kulturní dění na přilehlém náměstí Míru, jehož závěr patřil hudebním skupinám, v nichž aktivně hrají někteří učitelé školy. Nedílnou součástí oslav 125. výročí Střední průmyslové školy strojnické v Plzni pak je i nezbytný almanach. Tištěná publikace mapuje především posledních 25 let uplynulých od 100. výročí, přibližuje i samotné strojírenství a jeho tradice a obsahuje digitální přílohu – CD ROM s almanachy, které byly vydány v roce 1935 (50 let od založení) a 1985 (100 let).

Fotogalerie k článku

Autor: Josef Gruber   |   Sekce: Články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


© 2011 Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň


RSS kanál  |  XML Sitemap    Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019


Všechna práva vyhrazena © 2019 NETservis s.r.o.