Mapa webu Česky English Deutsch

Ohlednutí za týdnem knihoven

Hlavní stránka / Úvod / Články / Ohlednutí za týdnem knihoven

2.11.2016

Ohlednutí za týdnem knihoven

V letošním roce proběhl ve dnech 3. – 9. října jubilejní 20. ročník Týden knihoven! Tuto celostátní akci vyhlašuje pravidelně Svaz knihovníků a informačních pracovníků (SKIP). Tématem letošního ročníku bylo heslo Braňte knihu! A studenti oboru Informační služby - knihovnictví se do boje na obranu knihy a čtenářství pustili skutečně s vervou. Své zážitky zachytili v následujících příspěvcích.

Šifra mistra Ranganathana

Dne 7. 10. 2016 jsme se společně se 3.D zúčastnili soutěže připravené našimi paní učitelkami Mgr. V. Bezpalcovou a Mgr. M. Královou. Soutěž Šifra mistra Ranganathana – byla pojmenována podle indického myslitele a knihovníka, který formuloval 5 zákonů knihovnictví a je označován za "Otce knihovnictví". Jejím cílem bylo, abychom si zopakovali historii, dějiny literatury, vyzkoušeli si spolupráci s ostatními a schopnost orientovat se. 

Dostali jsme mapu, papír s otázkami a po skupinách se dali do luštění prvního úkolu, jehož odpověď nás měla dovést na první místo. 

Abyste si vytvořili představu: Jedním z úkolů bylo uhádnout z úryvku textu autorku, po níž je pojmenována určitá ulice, došli jsme tak do ulice Boženy Němcové, z názvu její pohádky jsme pak odvodili dům s číslem  popisným 12 (úryvek byl z pohádky O dvanácti měsíčkách), u něj jsme měli zjistit, co má tento dům v svém štítu - symbol oka. 

Takovým způsobem se vše vzájemně propojovalo a pokračovalo až do 6. úkolu, který byl cílový. A právě zde jsme seskládali ze všech řešení číselné kombinace, které jsme zadali do GPS navigace. Ta nás měla dovést do cíle, kde už na nás obě paní učitelky čekaly.

Dost jsme toho nachodili, zapřemýšleli nad dějinami literatury a zároveň nad rozlohou Bolevce a jeho zajímavými zákoutími. Hlavní je ale to, že i když nám počasí nepřálo, všichni jsme si to velice užili. 

V naší skupině jsme se shodli na tom, že soutěž byla moc dobře pojata a doposud jsme vůbec neměli tušení o tom, že jsou v Plzni takto krásné a zajímavě architektonicky řešené vily.

(Barbora Houdková, Sára Kadlecová, Lucie Humlová, Jakub Málek, David Černý a Vojtěch Lichý, 2. D )

 

Proměna knihovníka v herce

Dne 4. října 2016 žáci SPŠ strojnické a SOŠ prof. Švejcara předvedli své divadelní, recitační a pěvěcké umění v divadélku Jonáš. Představení se konalo v rámci literárního festivalu, který pořádala Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje ve dnech od 8. 9. do 4. 10. 2016 ku příležitost 85. narozenin Jiřího Suchého, známého českého divadelníka a spisovatele. Tento festival nesl název "Suchý literární festival", ale suchý tedy rozhodně nebyl!

Žáci 2. až 4. ročníku oboru Informační služby – knihovnictví předvedli pod vedením paní učitelek  Bezpalcové a  Mařákové  své ztvárnění některých děl J. Suchého pro žáky základních škol.

Na začátku  zazněly i školákům známé písničky Sluníčko, Malé kotě a Na okně seděla kočka. A s  tematikou zvířátek studenti pokračovali recitací básní O myši a jedu, Červ, Černá ovce a Bílá vrána. Druhou část započaly oblíbené a téměř zlidovělé písně Marnivá sestřenice, Pramínek vlasů, Tereza a Je nebezpečné dotýkat se hvězd. Někteří diváci si jistě alespoň v duchu notovali s našimi účinkujícími. Po dalších poetických textech na řadu přišel třetí ročník se svým humorným pojetím Svatební košile ze hry Kytice a recitováním básně Polednice. Diváci ocenili svérázné pojetí Erbenovy předlohy. Pásmo ukončila scénka Lékařka žížal a píseň Dítě školou povinné.

Za své výkony byli účinkující zaslouženě odměněni smíchem i potleskem diváků. Představení bylo velice vydařené, studenti  ukázali, že kromě práce s knihami dovedou i vytvářet program, kterým mohou bavit diváky.

A co na to diváci? "Děkujeme za hezký zážitek! Na akci jsme se vypravili s žáky naší 7. a 8. třídy a představení se nám líbilo, poděkování  patří účinkujícím studentům i jejich paní učitelkám!" Ing. Tomáš Kuba, Waldorfská základní škola Dobromysl Plzeň.

(K. Melicharová, V. Kašparová, 4.D)

Můžete pomoci i vy

Milí studenti, snili jste vždy o tom, že zachráníte svět, ale zatím se vám to nepodařilo? Hlavu vzhůru! Teď je tady projekt, díky kterému můžete konečně pomoci i vy. Projekt Čtení pomáhá rozdělí každý rok 10 milionů korun na dobročinné účely, a to mezi více než 100 charitativních projektů.

Zaregistrujte se na stránkách www.ctenipomaha.cz a vyhledejte si knížku, kterou byste si chtěli přečíst. Knihy jsou rozděleny podle věku čtenářů. Kategorie jsou 1. – 5. třída, 6. – 9. třída a střední škola. V každé z těchto kategorií je k dispozici k výběru minimálně 120 zajímavých knih. Knihy jsou stále doplňovány odbornou porotou, v jejímž čele je Zdeněk Svěrák.

Po přečtení vyplňte lehký kvíz, ten obsahuje 4 otázky, které se týkají přečtené knihy, a pokud odpovíte na všechno správně, dostanete 50 korun, které můžete darovat,  jaké charitě chcete. K dispozici bývá 8-10 charit  najednou. Nezabere vám to moc času a uděláte dobrý skutek. Náš obor se tohoto projektu v blízké době zúčastní a my doufáme, že darujeme co nejvíce.

(Za třídu 2.D Deniz Tišer a Tereza Králová)

 

Autor: Mgr. Vladimíra Bezpalcová   |   Sekce: Články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


© 2011 Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň


RSS kanál  |  XML Sitemap    Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020


Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.