Mapa webu Česky English Deutsch

Ohlédnutí za Březnem - měsícem čtenářů

Hlavní stránka / Úvod / Články / Ohlédnutí za Březnem - měsícem čtenářů

27.4.2016

Ohlédnutí za Březnem - měsícem čtenářů

Knihovnický rok je pestrý, veselý, plný zážitků a jeho vrcholem je bezesporu měsíc březen. Pamětníci si jistě vzpomenou, že březen býval měsícem knihy, po technologickém zlomu pak v letech 1998 - 2008 měsícem internetu a v současné době se obrací k těm nejdůležitějším osobám a stal se měsícem čtenářů. A jak jinak oslavit Březen - měsíc čtenářů 2016 než čtením, půjčováním knih a setkáváním se se čtenáři. A že mladí knihovníci umí slavit! Během celého měsíce střídala jedna povedená akce druhou a všemi se prolínala láska ke knize a chuť sdílet zážitky z četby s ostatními.

Celou kampaň zahájilo 9. března autorské čtení  z díla Jana Sojky - učitele naší školy, ale především autora básnických sbírek, próz a divadelních her. Žáci 3.D si připravili pásmo ze sbírky Směr spánku. Jan Sojka četl studentům oboru Informační služby - knihovnictví pasáže ze své prózy V srpnové žízni a ze sbírky Krypty. Studenti měli na autora i spoustu dotazů, řada z nich směřovala k jejich vlastní tvorbě a možnosti jejího uplatnění.

Aby i učitelé a ostatní studenti školy mohli trávit březen s knihou v ruce, o to se postarali žáci 2.D, kteří 10. března půjčovali na chodbách knihy z fondu školní knihovny. A nutno říct, že druháci se do toho pustili opravdu s invencí a zápalem. Potenciální čtenáře lákali plakáty, kostýmy, tričky s logem žánru a především svým nadšením.

Čtení se studenti rozhodli propagovat i  mezí širokou veřejností. A tak v tramvaji č. 4 jste 16. března mohli vidět mladé lidi s plakáty "Čtěte s námi", které napovídaly, že skupina středoškoláků s knihami v rukách není náhodný jev, ale kampaň pro propagaci příjemně stráveného času nejen v MHD.

Pro čtenáře je radostným zážitkem sdílet své potěšení z knihy s ostatními, a tak si 17. března ve školní knihovně žáci 2. D připravili pro své mladší spolužáky povídání a ukázky ze svých oblíbených knih. 

Štafetu akcí převzali studenti 1.D, kteří 22. března prožili opravdu rušný den. V dopoledních hodinách navštívili nakladatelství Fraus, kde je pracovníci seznámili s výrobou knih i e-booků, prací redaktora a úlohou marketingu. Po zajímavé exkurzi se žáci přesunuli do zařízení pro seniory LongevitaSenio s.r.o. v Plzni. Několik žáků si pro seniory připravilo úryvky z knížek, které mohli senioři číst ve svém mládí,   a zbytek třídy zdobil s klienty domova velikonoční vajíčka. Přes své mládí prokázali budoucí knihovníci velkou empatii a pochopení pro seniory a jejich potřeby.

Jako skutečná bomba vybuchla 23. března na škole Rozbuška - Ročenka z bulvární Švejcarky. "Skandální" odhalení i perličky za života knihovníků ukázaly, že knihovníci mají skutečně smysl pro humor a vedou pestrý život.

Služebně nejstarší studenti oboru Informační služby - knihovnictví už příliš času na legrácky a zábavu neměli, ale aby jim to nebylo líto, tak se 30. března zúčastnili besedy s PhDr. M. Faitovou, ředitelkou Univerzitní knihovny ZČU. Přiblížila jim nejen práci manažera v informačních institucích, ale dala jim také cenné rady pro jejich budoucí kariéru.

Jak je tedy patrné Březen - měsíc čtenářů 2016 byl pro obor Informační služby knihovnictví skutečně plný zážitků, veselý i poučný. A tak se těšíme na příští rok.

 

Autor: Mgr. Vladimíra Bezpalcová   |   Sekce: Články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


© 2011 Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň


RSS kanál  |  XML Sitemap    Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020


Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.