Mapa webu Česky English Deutsch

Od mytologie po osvícenství

Hlavní stránka / Úvod / Články / Od mytologie po osvícenství

17.9.2014

Od mytologie po osvícenství Ptáte se, kde můžeme urazit dlouhou cestu od mytologie k osvícenství? Tím místem je Praha. Místo počátků národní historie i její současnosti.

O tom, že Praha je unikátním městem, kde se setkávají různá období, styly i historické události, se přesvědčili studenti tříd 1.BC a 1.D, kteří se pod vedením učitelek českého jazyka a dějepisu V. Bezpalcové, M. Králové a J. Šváchové vydali 10.9. 2014 do naší metropole.

Kde jinde hledat počátky české mytologie než na Vyšehradě. Studenti si celkem snadno vzpomínali na známé pověsti o Krokovi a jeho dcerách, Kazi, Tetě a Libuši, o statečném Bivoji i odbojném Horymírovi. Méně známé pro ně byly životní osudy a někdy i tragické konce osobností našich dějin, jejichž hroby se nacházejí na Národním hřbitově.
 
Za hlaholu zvonů studenti opouštěli Vyšehrad, ale čekala je neméně důležitá a známá místa národní historie. Národní divadlo, Betlémská kaple, kde kázal Mistr Jan Hus, Klementinum - které je nejen Národní knihovnou, ale v minulosti bylo místem vzdělání a bádání v oblasti astronomie, meteorologie, matematiky.
 
Exkurze pokračovala na Staroměstské náměstí, které je samo o sobě nejen architektonickým skvostem, ale především místem, kudy kráčely české dějiny; 27 křížů a popravčí meče,  polorozbořená Staroměstské radnice , orloj, chrám Matky Boží před Týnem, to vše jsou připomínky důležitých okamžiků naší historie.
 
Závěrečnou zastávkou bylo Stavovské divadlo, které odráží ducha osvícenství a klasicismu. Exkurze to byla skutečná náročná, učitelky svým výkladem provedly žáky několika staletími, ale určitě byla zajímavým vstupem do učiva literatury a dějepisu prvního ročníku.

Foto 1, foto 2, foto 3, foto 4, foto 5, foto 6, foto 7

 

Autor: Mgr. Vladimíra Bezpalcová   |   Sekce: Články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


© 2011 Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň


RSS kanál  |  XML Sitemap    Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020


Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.