Mapa webu Česky English Deutsch

Návštěva elektrárny Tušimice II

Hlavní stránka / Úvod / Články / Návštěva elektrárny Tušimice II

1.5.2019

Návštěva elektrárny Tušimice II

V pondělí 29. 4. navštívili žáci tříd 2STA a 3STA v doprovodu svých učitelů Petry Maškové a Josefa Grubera tušimickou elektrárnu. Exkurze byla další z aktivit projektu Podpora odborného vzdělávání v Plzeňském kraji, reg. č. CZ.02.3.68/0.0/0.0/16_034/0008356.

Elektrárna Tušimice II má čtyři turbosoustrojí o výkonu 200 MW a zahájila provoz v letech 1974 – 1975. Podobně jako dnes již neexistující elektrárna Tušimice I stojí u zdroje uhlí Doly Nástup Tušimice. V letech 2007 – 2012 prošla elektrárna komplexní obnovou, která zajistila provoz podle evropských norem, mj. byla zvýšena účinnost a snížena spotřeba paliva, moderní technologie umožňuje spalovat i poměrně nekvalitní uhlí tak, že nedochází k překročení ani nejpřísnějších limitů pro vypouštění emisí. Zajímavostí je, že elektrárna nemá komín, kvalita vyčištění spalin (odpopílkování, odsíření) je taková, že spaliny jsou vedeny do dvou ze čtyř chladicích věží (jinak hlavní funkcí chladicích věží je ochlazování vody, která odnímá v kondenzátoru zbytkové teplo páře po odchodu z turbíny, čímž dochází k opětovné přeměně páry na vodu). Právě návštěva nitra jedné z těchto chladicích věží za provozu byla jednou z nejatraktivnějších částí exkurze (viz foto pod článkem).

Pracovníci elektrárny jsou na podobné akce výborně připraveni. Lektoři poskytují přístupný a srozumitelný výklad a zavedou návštěvníky, „kam až to jde“. Viděli jsme vše. Přípravu paliva, kotle, strojovnu, odlučovače popílku, odsiřovací zařízení, velín. Nesmírně zajímavou byla prezentace demontáže 300metrového komínu, jehož účelem bylo rozptýlení zplodin z velké výšky na co největší plochu (jejich „rozředění“). Jakmile byla provedena rekonstrukce elektrárny  a díky čistotě spalin nebyl komín zapotřebí (tah stejně nevytváří komín, ale ventilátory), byl demontován hydraulickými nůžkami umístěnými na komín vrtulníkem. Trvalo to celý rok. Odstřel nebyl možný, protože komín nebylo „kam položit“ – padl by na technologická zařízení.

Poděkování patří jak pracovníkům ETU II, tak panu řidiči za bezpečnou dopravu, protože cesta nebyla jednoduchá (objížďka po uzoučké silnici kolem Jesenice).

Autor: Josef Gruber   |   Sekce: Články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


© 2011 Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň


RSS kanál  |  XML Sitemap    Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020


Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.