Mapa webu Česky English Deutsch

MechCamp - letní škola mechaniky

Hlavní stránka / Úvod / Články / MechCamp - letní škola mechaniky

26.9.2019

MechCamp - letní škola mechaniky

Ve dnech 4. - 6. září 2019 se celkem 15 žáků naší školy oboru Strojírenství zúčastnilo letní školy mechaniky MechCamp. Pořadatelem již 2. ročníku MechCampu je Katedra mechaniky FAV ZČU v Plzni. MechCamp je speciálně určený právě pro žáky středních škol, které baví matematika a fyzika a kteří se chtějí dozvědět něco o moderních materiálech, dynamice vozidel nebo biomechanice.

Letní škola mechaniky MechCamp letos žákům nabídla tento bohatý program:

  • Biomechanika a proudění kapalin - mechanické vlastnosti tkání, matematické modelování vzniku krevních sraženin, modelování turbulentního proudění v aerodynamice.
  • Kompozitní materiály - mechanika kompozitních a polymerních materiálů, návrh a optimalizace kompozitní lávky pro pěší a cyklisty,  návrh chráničů pro motocyklisty.
  • Dynamika - numerická simulace reálného mechanismu a její experimentální ověření, dynamika vozidel a numerická simulace s modelem vozidla.

Účastníci MechCampu si vyzkoušeli měření dynamických veličin pomocí mobilní aplikace a tvorbu počítačové simulace v profesionálním softwaru, seznámili se s návrhem pěnových chráničů pro motocyklisty a s testováním motocyklových airbagů na pádové věži. Dozvěděli se, jak se určují mechanické vlastnosti lidských tkání nebo jak probíhá počítačová simulace proudění krve v cévách člověka. S těmito zajímavými tématy se seznámili ve specializovaných laboratořích na půdě Západočeské univerzity v Plzni.

A jak hodnotí třídenní MechCamp samotní žáci?

"Několik žáků z naší třídy 4STA se zúčastnilo letní školy mechaniky - MechCamp 2019. Každý den pro nás byly připraveny přednášky od profesorů a studentů ze ZČU a zástupců spolupracujících firem. Středeční program byl zaměřen na biomechaniku lidského těla a proudění ve vnější aerodynamice. Další den jsme se zabývali moderními materiály. Nechyběla ukázka návrhu pěnových chráničů pro motocyklisty. V pátek probíhaly přednášky o základech dynamiky. Vyzkoušeli jsme si nasimulovat srážku vozidla s chodcem v profesionálním počítačovém programu. Během celé letní školy mechaniky jsme nabývali mnoho nových informací nejen o mechanice, ale i o chodu ZČU."

Jan Hrubý, 4STA.

"Osobně hodnotím Mechcamp jako velice povedenou akci. Tři dny přinesly velkou spoustu nových užitečných informací, které lze využít nejen v oboru strojírenství, a osvěžily informace, které už moc dobře známe ze školy. Moc rád bych se zúčastnil dalšího ročníku a moc by mě potěšilo, kdyby se akce prodloužila o další 2 dny."

Martin Mlčoch, 3STA.

"Své pocity po absolvování Mechcampu 2019, pod záštitou Katedry mechaniky při Fakultě aplikovaných věd na ZČU, bych shrnul jako úžasné. Díky zapáleným přednášejícím z řad kantorů i studentů jsem byl schopen se dozvědět mnoho nových informací a poznatků, které jen prohloubily můj technický zájem o mechaniku a její podobory. V každém dni zaměřeném na jiné téma bylo možné dozvědět se nové poznatky a přínosné vědomosti, i si zopakovat základy naší mechaniky.

Celý Mechcamp jsem si velice užil a odnáším si z něj mnoho nových vědomostí, poznatků a zkušeností, které mě jen utvrzují v tom, že jsem si vybral správný obor. Na pozitivní zážitky, které jsme mohli se spolužáky prožít v prostorách Fakulty aplikovaných věd na ZČU, budu ještě dlouho vzpomínat. Obědy byly moc dobré a program nabitý. Myslím si, že pokud se naskytne příležitost jet na camp znovu, nebudu vůbec váhat!"

Tomáš Blažek, 3STA.

Autor: Ing. Iva Řežábková, foto: Ing. Vladimír Lukeš, Ph.D.   |   Sekce: Články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


© 2011 Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň


RSS kanál  |  XML Sitemap    Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020


Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.