Mapa webu Česky English Deutsch

Maraton čtení – neobvyklé připomenutí tvorby B. Hrabala

Hlavní stránka / Úvod / Články / Maraton čtení – neobvyklé připomenutí tvorby B. Hrabala

23.9.2014

Maraton čtení – neobvyklé připomenutí tvorby B. Hrabala

Jak jsme již informovali na webové stránce naší školy, SPŠ strojnická a SOŠ prof. Švejcara je partnerem SVK Plzeňského kraje při pořádání Hrabal festu - festivalu ku příležitosti 100. výročí narození významného spisovatele Bohumila Hrabala. Jednou ze stěžejních akcí tohoto festivalu byl Maraton čtení, který se konal 16.9. 2014 od 11 do 16 hodin U Branky ve Smetanových sadech, jehož aktivními účastníky se stali studenti oboru Informační služby - knihovnictví od prvního po čtvrtý ročník.

Jak nejlépe připomenout nesmrtelné dílo autora než nepřetržitým čtením z jeho próz. Pro organizátory nebylo jednoduché vybrat z bohaté Hrabalovy tvorby, ale nakonec zvolili díla čtenářům známá a jimi velice oblíbená - Slavnosti sněženek, Postřižiny, Obsluhoval jsem anglického krále, Taneční hodiny pro starší a pokročilé. A tak před posluchači a náhodnými chodci ze stránek vystupovali například pan Metek se svojí zálibou kupovat výhodné věci, pan Franc neustále pronásledovaný dcerou a ženou, Maryška - manželka správce pivovaru Francina, a především nezapomenutelný strýc Pepin se svou neutuchající energií a láskou k životu. Publikum okouzlily i mladické rozpaky Jana Dítěte při jeho první zkušenosti se ženami.
 
Naši studenti, kteří byli nejen pozornými posluchači, ale především se aktivně zapojili do četby, se střídali se známými osobnostmi plzeňského kulturního života, například s Antonínem Kaškou - hercem DJKT, Jiřím Hlobilem - kulturním pracovníkem Západočeské galerie, Petrem Jančaříkem - hercem a moderátorem, Jakubem Zindulkou - hercem DJKT. Ale do čtení se zapojili i plzeňští politici jako Ing. Alena Svobodová, vedoucí odboru kultury KÚ PK, PhDr. Květuše Sokolová - vedoucí odboru kultury Magistrátu města Plzně a jiní.
 
Maraton čtení byl nejen zajímavým zpestřením podzimního kulturního života v Plzni, ale zejména byl oslavou nádherného, stále živého a milovaného díla Bohumila Hrabala a jsme skutečně hrdí, že jsme se na této krásné akci mohli podílet.

 

Autor: Mgr. Vladimíra Bezpalcová   |   Sekce: Články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


© 2011 Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň


RSS kanál  |  XML Sitemap    Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020


Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.