Mapa webu Česky English Deutsch

Krakov, Osvětim - místa bohatá na historii i současnost

Hlavní stránka / Úvod / Články / Krakov, Osvětim - místa bohatá na historii i současnost

27.3.2014

Krakov, Osvětim - místa bohatá na historii i současnost Jestliže by exkurze měla jejím účastníků přinést nové zážitky a poznání, pak si troufnu tvrdit, že dvoudenní výlet do Krakova a Osvětimi tento požadavek rozhodně splnil. Studenti SPŠ strojnické a SOŠ prof. Švejcara, kteří se pod vedením Mgr. V. Bezpalcové a Mgr. J. Šváchové vypravili 18. – 19. března 2014 poznat nejen krásné historické město našich sousedů, ale především místa spjatá s utrpením tisíců lidí, si přivezli mnoho nezapomenutelných dojmů.

 

Po několikahodinové noční cestě se všichni trochu rozespalí vydali na prohlídku Krakova. Ta začala na Wawelu, nízkém vrchu, na kterém stojí Královský hrad i katedrála sv. Stanislava a Václava, při jejíž poměrně dobrodružné návštěvě všechny ohromil nejen působivý interiér, ale především monumentální zvon Zikmund, na jehož srdce si pro štěstí každý sáhnul. Tajemnou atmosférou na studenty dýchla bývalá židovská čtvrť Kazimierz, kde zůstaly zachovány synagogy, starý židovský hřbitov a řada obchůdků a kaváren. Autentického prostředí využili i filmaři při natáčení známého filmu Schindlerův seznam.Procházka Krakovem pokračovala na Rynek Glowny, kde nás z památek zaujaly především kostelsv. Vojtěcha, Sukennice a trubači na věži Mariánského kostela nás svým troubením vyprovodili na cestu k budově univerzity a Barbakánu - předsunuté bráně městského středověkého opevnění.

Druhý den nás čekala náročná, ale důležitá část programu. Navštívili jsme koncentrační tábor Auschwitz (Osvětim), který  byl největším německým nacistickým koncentračním a vyhlazovacím táborem. Exkurzi jsme zahájili prohlídkou tábora Auschwitz I, který byl určen politickým odpůrcům a válečným zajatcům. Vězni zde byli likvidování nelidskými životními podmínkami a těžkou prací. Nejsilněji na všechny zapůsobila stěna smrti i neblaze proslulý blok 11 (tzv. bunkr).
 
Poté jsme přejeli do areálu Auschwitz II - Birkenau, který sloužil jako vyhlazovací tábor pro evropské židy a kde většina obětí byla zavražděna v plynových komorách plynem Cyklon B. Smrt ostatních byla způsobena systematickým hladověním, nucenými pracemi, absencí zdravotní péče, individuálními popravami a „lékařskými experimenty“. Nejenom skličující prostředí, ale především působivý výklad průvodců vyvolaly ve všech účastnících silné dojmy. Památku umučených jsme uctili položením květin a zapálením svíček.
 
Cesta zpět do Plzně byla příležitostí pro zhodnocení výletu  a sdělení si čerstvých dojmů. Věříme, že o tuto exkurzi zájem studentů v dalších letech nepoleví.
 
 
 
 
 
 

 

Autor: Mgr. Vladimíra Bezpalcová   |   Sekce: Články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


© 2011 Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň


RSS kanál  |  XML Sitemap    Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020


Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.