Mapa webu Česky English Deutsch

Kontrast historické a moderní knihovny

Hlavní stránka / Úvod / Články / Kontrast historické a moderní knihovny

14.11.2016

Kontrast historické a moderní knihovny

Dne 8. 11. jsme se s paní učitelkou Mařákovou a Hrabákovou vydali do Prahy na dvě exkurze. Nejprve jsme navštívili knihovnu Strahovského kláštera, který je jedním z nejstarších doposud existujících klášterů premonstrátského řádu na světě. Byl postaven roku 1143 a po požáru v roce 1258 znovu obnoven, ale i tak jeho rekonstrukce pokračuje dodnes. Za opata Jeronýma Hirnheima byl v roce 1672 dobudován knihovní teologický sál. Barokní pojetí knihovny je reprezentováno policemi, ve kterých se knihy skladují na výšku. Nad nimi se nachází zlacené dřevěné vyřezávané ozdoby s dřevěnými kartušemi, které byli první knihovní pomůckou – označovaly druh literatury, který byl v policích uložen. V současné době je zde uloženo přes 18 000 svazků – různá vydání Bible či jejich části v mnoha jazycích. Paradoxem jsou filosofické spisy samotného budovatele knihovny, které byly později zapsané do indexu zakázaných knih a uzamkly se do speciálních skříní nad oběma sálovými dveřmi. Interiér knihovny doplňují řady zemských a astronomických glóbů.

Ve filosofickém sále přesahuje celkový počet svazků 42 000 kusů, mezi něž patří kromě filosofie i díla astronomická, matematická, historická a další. Nástropní malba "Duchovní vývoj lidstva" zobrazuje vývoj věd a náboženství v jejich vzájemném ovlivňování a hledání od nejstarších dob až do doby založení sálu. Nejvyšší řada knih je přístupná pouze z galerie, do níž vedou v obou rozích zbudovaná skrytá spirálovitá schodiště, maskovaná falešnými hřbety knih.

Ve vnitřní spojovací chodbě mezi sály je umístěna busta strahovského bibliotekáře a archiváře převora Cyrila Straky, který byl jedním z nejlepších znalců české knižní vazby. Je zde vystavena maketa strahovského evangeliáře, který je jedním z 3000 dochovaných rukopisů, o část z nich spolu ještě s dalšími knihami bohužel ke konci třicetileté války knihovna přišla.

Knihovna nás uchvátila, interiéry jsou zkrátka vizuálně velmi atraktivní a ukrývají se v nich skutečné knižní poklady. Zároveň pro nás byla prohlídka opakováním všeho, co se knih, jejich vazby i maleb týče.

Dále jsme zavítali do Národní technické knihovny, největší a nejstarší knihovny technické literatury u nás. Knihovna sídlí v jedné z nejmodernějších knihovnických staveb u nás. Byla vybudována v univerzitním kampusu ČVUT v Praze 6-Dejvicích. Unikátní  a oceňovaná stavba byla plně zpřístupněna v září 2009.  Její kapacita je přes 1,5 milionu svazků. Poskytuje odborné informační zdroje a služby studentům, pedagogům, ale také široké veřejnosti. K dispozici jsou zde individuální i týmové učebny, noční studovna, samoobslužné tiskové a kopírovací služby, asistované informační služby, 330 tisíc volně přístupných svazků odborné literatury, kolem 50 tisíc elektronických časopisů, 1.200 i odborných tištěných a několik stovek elektronických knih.

Zároveň je budova kulturním a společenským centrem, její volný interiér slouží jako místo pro setkávání studentů. Nachází se zde i pobočka městské knihovny.

Autorem vizuálního stylu byl Petr Babák, který zde po sobě zanechal spoustu grafických i technických zajímavostí, kterých si během plánování a stavby všimnul. Například vyznačil místo na podlaze, které je středem setkání všech světel z prosklené střechy. Betonové stěny směrem do atria zdobí přes dvě stovky kreseb komiksového typu od rumunského výtvarníka Dana Perjovschiho, do nichž vložil i své pocity a názory, nejčastější kresby jsou spojené s četbou.

Jak na nás knihovna zapůsobila? Shodli jsme se na tom, že jsme doposud netušili, jak se dá zajímavě vyřešit prostor, zaujalo nás i stavění fondu a služby, které knihovna poskytuje – je možno si objednat knihu například až z Austrálie a jednou z možností, jak zapůjčené knihy vrátit je bibliobox, který si je poté sám automaticky roztřídí.

Autor: Bára Houdková, 2.D   |   Sekce: Články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


© 2011 Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň


RSS kanál  |  XML Sitemap    Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020


Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.