Mapa webu Česky English Deutsch

Knihovny v minulosti a dnes

Hlavní stránka / Úvod / Články / Knihovny v minulosti a dnes

5.3.2015

Knihovny v minulosti a dnes Studenti třídy 2.D oboru Informační služby - knihovnictví se pod vedením Mgr. V. Bezpalcové a Mgr. A. Mařákové 24. 2. 2015 vypravili na odbornou exkurzi do dvou areálů knihoven, které reprezentují historii a současnost tohoto oboru.

Studenty okouzlila nádhera sálů Strahovské knihovny - barokního Teologického a raně klasicistního Filozofického. Štukové kartuše, fresky, na nichž je knihovna zobrazována jako symbol cesty ke vědění a vzdělání, nástropní malba "Duchovní vývoj lidstva" i glóby jsou dokladem úcty ke knihám a vzdělání. Neméně zajímavý byl i kabinet kuriozit, kde se největší pozornosti žáků určitě těšila xylotéka - tedy sbírka exemplářů různých dřevin ve formě knih umístěných ve skříni. Desky knih jsou vyrobeny ze dřeva a hřbet z kůry určitého stromu nebo keře, na hřbetu se nachází popiska s názvem dřeviny a uvnitř knihy jsou uchovány další její části.
 
Foto
 
Zcela protikladným prostředím byl exteriér a interiér Národní technické knihovny, nejmodernější knihovny v České republice. Žáky překvapilo rozlehlé atrium s pravoúhlým půdorysem, velmi se jim líbily betonové stěny ozdobené dvěma stovkami avantgardních kreseb komiksového typu od rumunského výtvarníka Dana Perjovschiho. Knihovna získala řadu ocenění za design a architektonické provedení.
 
V moderní ekologické budově v dejvickém kampusu NTK poskytuje především studentům okolních vysokých škol ideální prostředí pro studium. K dispozici jsou individuální i týmové studovny a učebny, samoobslužné tiskové a kopírovací služby, noční studovna a v neposlední řadě i 330 tisíc volně přístupných svazků odborné literatury (a dalších asi 800 tisíc ve skladech), 1.200 odborných časopisů tištěných a kolem 50 tisíc elektronických a několik stovek elektronických knih. Vedle toho je knihovna i společenským a kulturním centrem s přednáškovou a bohatou výstavní činností, poskytuje exkurze a vzdělávací akce, je i „pouhým" místem setkávání s prostorným parterem a příjemnou kavárnou.
 
Žáci se přesvědčili, že přes rozdílnost výzdoby a stylů knihovny byly a stále jsou místem uchování cenných informací, vzdělávání a setkávání.
 
Foto 1, foto 2, foto 3, foto 4

 

 

Autor: Mgr. Vladimíra Bezpalcová   |   Sekce: Články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


© 2011 Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň


RSS kanál  |  XML Sitemap    Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020


Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.