Mapa webu Česky English Deutsch

Kdo je "básničkář a písník"?

Hlavní stránka / Úvod / Články / Kdo je "básničkář a písník"?

6.2.2018

Kdo je "básničkář a písník"?

V pondělí 29. 1. 2018 se třídy 4.D a 4.E vydaly do Studijní a vědecké knihovny v Plzni na besedu s panem Jiřím Dědečkem, současným předsedou českého centra PEN klubu. Akci ve spolupráci s SVK PK zorganizovali Mladí konzervativci, jejichž člen a současně i student naší školy besedu vedl.

Pan Dědeček na dotazy velmi ochotně odpovídal. Nejprve blíže představil PEN klub i jeho činnost. Studenti s napětím poslouchali o tom, že být předsedou PEN klubu neznamená pouze reprezentovat a povídat si, ale i ne tak zcela legální propagaci literatury v zemích, které dnes nejsou svobodné. Nesmíme také zapomenout na Dědečkovu zkušenost s posuzováním knihy M. Viewegha, což mnohé pobavilo. Zaujaly nás také jeho názory na současné české autory i literární ocenění. Díky bezprostřednosti a lehkosti, se kterou informace předával, se do besedy zapojili i další studenti, kteří ocenili informace o současné literatuře, jež je právě teď náplní jejich studia v hodinách českého jazyka.

Na závěr nám pan Dědeček zazpíval a zahrál na kytaru francouzský chanson od J. Brela, který sám přeložil. Začátku písničky rozuměla snad jen paní učitelka Králová, ale druhé polovině už všichni, protože byla v češtině. Bylo to příjemné rozloučení, které každého zaujalo. Panu Dědečkovi jsme poděkovali květinami a láhví vína, kterou přijal se slovy: "To bude u nás dnes večer veselo!"

Budeme rádi, když nás pan Dědeček zase navštíví, jak při besedě slíbil, a my se budeme moct opět shledat s panem "básničkářem a písníkem".

Autor: Mgr. M. Králová, Žaneta Duchková   |   Sekce: Články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


© 2011 Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň


RSS kanál  |  XML Sitemap    Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020


Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.