Mapa webu Česky English Deutsch

Jižní Čechy - trvalý zdroj literární inspirace

Hlavní stránka / Úvod / Články / Jižní Čechy - trvalý zdroj literární inspirace

23.10.2014

Jižní Čechy - trvalý zdroj literární inspirace

Program již tradiční podzimní dvoudenní literárněhistorické exkurze byl tentokrát skutečně pestrý. Studenti 1. až 4. ročníků SOŠ prof. Švejcara se ve dnech 15. - 16. října 2014 vydali pod vedením Mgr. Vladimíry Bezpalcové a Mgr. Michaely Králové po stopách putování dobrého vojáka Švejka, na místa studií a prvních lásek Fráni Šrámka i do dějišť románů Jiřího Hájíčka. Literární obsah byl doplněn prohlídkami památek zařazených na seznam světového dědictví UNESCO.

Písek nás sice přivítal deštivým počasím, ale přesto jsme si nenechali ujít prohlídku nejstaršího kamenného mostu u nás, historického centra i domu, kde pobýval Fráňa Šrámek. Tohoto slavného autora jsme si připomněli úryvky z Měsíce nad řekou, Stříbrného větru i básně Vzpomínka na Písek.
 
Dalším průvodcem na naší cestě se nám stal dobrý voják Švejk, jehož bronzová socha v Putimi se stala nejen místem k nafocení hezkých fotografických momentek, ale především připomínkou známého putování této slavné literární postavy.
 
Zdálo by se, že jaderná elektrárna Temelín se do programu literární exkurze naprosto nehodí. Prohlídka jejího informačního střediska byla nejen poučná, výklad i řada exponátů  studenty skutečně zaujaly, ale také to byla příležitost ke konfrontaci s románem Jiřího Hájíčka Rybí krev, jehož děj nás zavádí do míst i období budování Temelína.
 
Z románu Selský baroko J. Hájíčka, dvojnásobného laureáta ceny Magnesia litera, jsme si také četli na návsi Holašovic - vesničky, která byla díky své unikátní architektuře zařazena na seznam světového dědictví UNESCO. Podvečerní slunce malebně osvětlovalo půvabné statky ve stylu jihočeského baroka a náves dýchala skutečnou vesnickou idylou. Večer se sice již přiblížil, ale nás ještě čekala večerní procházka k jedinečné historické památce - zámku Hluboká, v jejíž blízkosti jsme byli ubytovaní.
 
Ráno jsme opravdu natěšení vyrazili zhlédnout další památku ze seznamu UNESCO - Český Krumlov. Návštěvu města jsme zahájili prohlídkou hradu a zámku, výklad paní průvodkyně byl zajímavý, interiéry i exteriéry zámku nádherné, jen medvědy v hradním příkopu se nám nepodařilo zahlédnout, zřejmě se už uložili k zimnímu spánku. Nejen zámek, ale celé město v nás zanechaly hluboký dojem.
Stejně jako Švejk ukončil svou anabázi v Českých Budějovicích, tak i pro nás to byla poslední zastávka na naší cestě. Při prohlídce Piaristického náměstí si nikdo nenechal ujít místní rituál - vložit dva prsty do očních otvorů lebky na sousoší Piety - a naše přání bude splněno. Takže studijní úspěchy účastníků exkurze jsou v nejbližší budoucnosti zaručeny! Čtení úryvku z Haškova románu bylo symbolickou tečkou za naší exkurzí.
 
Cesta zpět byla veselá a možná některým už hlavou běžely nápady na další takové putování, které je určitě zajímavým zpestřením výuky, příležitostí navštívit unikátní místa naší republiky a třeba i získat nové kamarády.

 

Autor: Mgr. Vladimíra Bezpalcová   |   Sekce: Články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


© 2011 Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň


RSS kanál  |  XML Sitemap    Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020


Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.