Mapa webu Česky English Deutsch

Ghetto Lodž – workshop k pozapomenuté kapitole holocaustu českých Židů

Hlavní stránka / Úvod / Články / Ghetto Lodž – workshop k pozapomenuté kapitole holocaustu českých Židů

26.11.2013

Ghetto Lodž – workshop k pozapomenuté kapitole holocaustu českých Židů

Již více než deset let učitelé SOŠ prof. Švejcara přibližují studentům školy problematiku holocaustu nejen v hodinách dějepisu a občanské nauky, ale i prostřednictvím různých akcí, exkurzí a seminářů.

Mezi tradiční aktivity s tímto tématem patří dvoudenní vzdělávací seminář v Terezíně, pravidelné návštěvy vyhlazovacího koncentračního tábora v Osvětimi, exkurze do Židovského muzea v Praze, besedy s pamětníky.

Stále však hledáme i nové způsoby jak tematiku holocaustu žákům zprostředkovat, a hlavně jak je zapojit do samostatného vzdělávání v této otázce.

Jeden ze způsobů je i spolupráce se vzdělávacím oddělením Židovského muzea v Praze. Již vloni se naši studenti 3. ročníků oborů Veřejnosprávní činnost a Sociální činnost zúčastnili workshopu Nevítaní cizinci s problematikou uprchlíků. I v letošním školním roce jsme využili nabídky Židovského muzea a pozvali zástupce vzdělávacího oddělení, aby 11. 11. 2013 vedl na naší škole workshop Ghetto Lodž.
 
Žáci a studenti se mohou na základě analýzy archivních dokumentů, fotografií a vzpomínek přeživších seznámit s historií ghetta v Lodži a s osudy protektorátních Židů, kteří tam byli deportováni v říjnu a listopadu 1941. Téma lodžského ghetta pomáhá odkrýt nové a v České republice málo známé aspekty genocidy Židů za druhé světové války. Program byl zahájen k 70. výročí začátku systematických deportací českých Židů. Po obecném historickém úvodu a krátkém seznámení s historií ghetta v Lodži se studenti tříd 3.D - obor Informační služby, knihovnictví a 4.E oboru Pedagogické lyceum rozdělili do pěti menších skupinek a ty se pak pustily do zkoumání kopií transportních listin, vzpomínek pamětníků, dopisů, zápisků a dalších materiálů. Jedna ze skupinek si také prostřednictvím zadaných úkolů vyzkoušela práci s databází obětí na webu Holocaust.cz a mohla tak ostatním představit tento důležitý zdroj poznatků.
 
Po samostatné práci skupiny prezentovaly výsledky svého bádání a jedna po druhé svými výstupy pak skládaly obraz života českých Židů, kteří prošli lodžským ghettem. Studenti se svého úkolu zhostili velice dobře, jejich prezentace byly výstižné, věcně opravdu kvalitně zpracované, ale také velmi dobře přednesené, což pan Jan Černý, pracovník vzdělávacího oddělení Židovského muzea v Praze, velice kladně zhodnotil.
 
Doufáme, že toto není poslední spolupráce s touto institucí a že skutečný zájem našich studentů o problematiku holocaustu budeme moci dále rozvíjet.

 

 

Autor: Mgr. Vladimíra Bezpalcová   |   Sekce: Články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


© 2011 Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň


RSS kanál  |  XML Sitemap    Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020


Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.