Mapa webu Česky English Deutsch

Fotbalista Stanislav Štrunc byl absolventem strojnické průmyslovky

Hlavní stránka / Úvod / Články / Fotbalista Stanislav Štrunc byl absolventem strojnické průmyslovky

5.12.2012

V minulých dnech připomněl regionální tisk výročí narození i předčasného úmrtí vynikajícího plzeňského fotbalisty, člena Klubu ligových kanonýrů (100 vstřelených gólů) Stanislava Štrunce (1942-2001). Přestože dlouho kopal za Duklu Praha a nosil i reprezentační dres, mají jej všichni plzeňští fanoušci určitě spojeného především se „Škodovkou“, dříve se Spartakem Plzeň. Je ironií osudu, že nejčastěji je tento invenční fotbalista připomínán v souvislosti s „utrpením“, které předcházelo vstřelení stého ligového gólu. Měl jsem to štěstí být při vytoužené sté trefě.

Jméno Stanislava Štrunce jsem znal mnohem dřív, táta fandil fotbalu a chodili jsme spolu, obdivoval jsem především elegantní styl brankáře „Škodovky“ Josefa Čalouna. Jako s malým klukem se mnou hrál táta stolní fotbal, takoví ti cvrnkací hráči na pružinkách vyvedení ve věrných barvách. Vsuvka pro pamětníky – hráč s nejtvrdší pružinkou byl Miloš Herbst, rána kuličkou (ložiskovou, nebyli jsme žádní troškaři) do prstu byla dost cítit… V jedné brance kraloval samozřejmě Ivo Viktor, na hřišti cvrnkali Adamec, Kvašňák, Kuna, Popluhár, Mašek, prostě takový federální výběr 60. let. A pochopitelně čestné místo měl na hřišti i Stanislav Štrunc.

V roce 1977 jsem chodil do prvního ročníku průmyslovky. Na jaře přijel do Plzně Inter Bratislava (v paměti mi utkvěl především osobitý Laco Petráš) a proti Interu nastoupil i pětatřicetiletý Stanislav Štrunc, který v té době už pravidelně nehrál za A mužstvo, pomalu se loučil s ligovou kariérou a smiřoval se s tím, že bude dál žít jako střelec 99 ligových gólů… Když přišla jeho chvíle, naběhl svým dlouhým krokem na správné místo, z pravé strany práskl do balónu – a pokud mě paměť neklame, běželi mu tehdy gratulovat i hráči soupeře. Bylo to tam.
 
Stanislav Štrunc maturoval na průmyslovce v oboru Slévárenství ve školním roce 1964/1965 (nastoupil v 19 letech jako vyučený mědikovec), jeho třídním profesorem byl Ing. Jan Koreš. Absolventkou průmyslovky je i fotbalistova manželka, paní Věra, za svobodna Linhartová. Maturovala ve školním roce 1963/1964 v oboru Strojírenství, třídním profesorem byl Ing. Ladislav Zwikl.

 

 

Autor: Josef Gruber   |   Sekce: Články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


© 2011 Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň


RSS kanál  |  XML Sitemap    Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020


Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.