Mapa webu Česky English Deutsch

Exkurze na katedru mechaniky FAV ZČU

Hlavní stránka / Úvod / Články / Exkurze na katedru mechaniky FAV ZČU

22.3.2016

Exkurze na katedru mechaniky FAV ZČU

V úterý 22. 3. navštívila třída 2STA katedru mechaniky Fakulty aplikovaných věd ZČU v Plzni. Tato návštěva byla plánována na závěr výuky pružnosti a pevnosti a bohatě splnila očekávání. Žáků se ujali prof. Ing. Vladislav Laš, CSc., vedoucí katedry, a Ing. Jan Krystek, Ph.D.

Profesor Laš připravil populární přednášku o kompozitních materiálech, jejichž výzkumu se katedra mimo jiné věnuje, a Ing. Krystek ukázal žákům pracoviště, na nichž se provádějí zkoušky kompozitních materiálů a vyrábějí se součásti z těchto moderních materiálů. Kompozitní, neboli složené materiály se skládají z komponenty přenášející zatížení (např. skelná, uhlíková, kevlarová aj. vlákna, ale mohou to být i jiné materiály v jiné podobě) a z matrice (syntetická pryskyřice). Velikou výhodou je nejen mnohonásobně větší pevnost a nižší hmotnost ve srovnání s klasickými konstrukčními materiály – především ocelemi, ale také možnost zásadně ovlivnit mechanické vlastnosti skladbou a postavením vláken. Kompozitní materiály na této bázi se uplatňují ve strojírenství, v dopravě, ve stavebnictví nebo ve sportu. Na katedře žáci poznali, jak se provádějí zkoušky mechanických vlastností a jak se zjišťují základní materiálové hodnoty; ty se poté zavádějí do počítačových programů pro simulaci chování součástí pod zatížením. Žáci viděli i ukázky studentských prací.

Jak prof. Laš, tak Ing. Krystek se žákům maximálně věnovali a patří jim velké poděkování za užitečně i příjemně strávené dopoledne.

Prof. Laš při přednášce

Ukázky kompozitních materiálů

Umělá vlákna a tkaniny

Autokláv - tlaková nádoba pro vytvrzování kompozitů

Zkušební stroj pro zkoušky mechanických vlastností

Autor: Josef Gruber   |   Sekce: Články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


© 2011 Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň


RSS kanál  |  XML Sitemap    Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020


Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.