Mapa webu Česky English Deutsch

Exkurze do ZAK TV

Hlavní stránka / Úvod / Články / Exkurze do ZAK TV

22.6.2017

Exkurze do ZAK TV

V pátek 16. 6. 2017 třída 2.D s paní učitelkou Mgr. v. Bezpalcovou navštívila sídlo regionální televize ZAK. Jedná se o největší regionální televizi v České republice, kterou týdně sleduje přes 300 tisíc diváků. Vysílá zpravodajství z Plzeňského a Karlovarského kraje. Pracovníci televize diváky aktuálně informují o dění v oblasti kultury, sportu a o připravovaných akcích. Dále do vysílání zařazují pořady o zdraví, krimi zprávy, rozhovory se zajímavými lidmi a v neposlední řadě připravují pořady i ve znakové řeči.

Po příchodu nás mile přivítal manažér propagace pan Miroslav Brož, který nás zavedl do tzv. malé zasedací místnosti, kde nám sdělil základní myšlenky a přiblížil nám chod této televize. Poté jsme se přesunuli do zázemí, kde nám technici vysvětlili a ukázali jejich práci a předvedli počítač, který shromážděná data vysílá přímo k divákům. Zajímavostí je, že přístroj musí být stále v chodu, jinak by se vysílání přerušilo, a takto nepřetržitě pracuje již sedm let! 

Šéfredaktor nás seznámil s mravenčí prací reportérů. Ti zjišťují informace, natáčí reportáže, oslovují velké množství lidí, snaží se zachytit aktuální situace v našem kraji. Poté začíná práce technikům. U jednotlivých reportáží musejí upravit obraz a zvuk, pak střihají vybranou zprávu do podoby, ve které se bude později vysílat. Dozvěděli jsme se také, co to jsou takzvané " kraťasy ". Tedy krátké čtené zprávy, které slyšíme, zatímco obrazovka nám ukazuje záběry nějaké události.  Milá slečna redaktorka Nikola Velkoborská  nám pak  i jeden přečetla.  Po úpravě vše zkontroluje hlavní technik, který odpovídá za kvalitu odvedené práce. V 17 hodin nastává důležitý moment, kdy míří aktuality do vysílání.  

Po prohlídce místa, kde se reportáže technicky upraví, nás pan Brož společně se šéfredaktorem dovedli do studia. Tam nám společně s Jiřím Vraným, který pracuje jako kameraman, vysvětlili, co to vlastě obnáší natočit reportáž. Někteří z nás si mohli vyzkoušet důležitou práci moderátora a tím zjistit, jak je důležité mít pod kontrolou mimiku a postoj. Důležitá je prý zvláště melodie hlasu a zapojení emocí, které se následně odráží v myšlence dané zprávy.

Návštěva byla nesmírně zajímavá, protože jsme si mohli vyzkoušet jaké to je z druhé strany obrazovky.

Autor: Ondřej Sak, 2.D   |   Sekce: Články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


© 2011 Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň


RSS kanál  |  XML Sitemap    Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020


Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.