Mapa webu Česky English Deutsch

Exkurze do pražských knihoven nezklamala

Hlavní stránka / Úvod / Články / Exkurze do pražských knihoven nezklamala

29.11.2015

Exkurze do pražských knihoven nezklamala

Dne 19. 11. 2015 se třída 2. D vydala pod vedením Mgr. V. Bezpalcové a Mgr. A. Mařákové na odbornou exkurzi do Prahy za účelem návštěvy Strahovské knihovny a Národní technické knihovny.

Do Prahy jsme dorazili kolem desáté hodiny. Z hlavního nádraží jsme se vydali do Památníku národního písemnictví, jehož součástí je Strahovská knihovna, jedna z nejcennějších a nejlépe zachovaných knihoven nejen u nás. Zde jsme konečně na vlastní oči mohli vidět Teologický a Filozofický sál, kterými se knihovna pyšní díky jejich nádherné barokní výzdobě. Paní průvodkyně, kterou jsme celou dobu pozorně poslouchali, nás seznámila s historií knihovny a podělila se s námi o různé zajímavosti. Měli jsme též příležitost vidět výstavu kuriozit, což je soubor různých předmětů, jako jsou sošky, zbraně, čínský porcelán, mušle, a především xylotéka - sbírka exemplářů různých dřevin ve formě knih. Desky knihy jsou vyrobeny ze dřeva a hřbet z kůry určitého stromu nebo keře, uvnitř knihy jsou uchovány další části dané dřeviny (např. kořeny, větve, listy, květy, semena, plody).

Po odchodu ze Strahovské knihovny jsme se vydali do Národní technické knihovny, která nás ještě před příchodem dovnitř stačila oslovit svým exteriérem. Knihovna má velmi neobvyklý tvar zaobleného čtverce. Ještě víc nás nadchl její interiér. Za zmínku určitě stojí stěny, které zdobí komiksové kresby rumunského výtvarníka Dana Perjovschiho, nebo sedačky, které jsou poskládané tak, aby tvořily určitý chemický vzorec. Také nás zaujalo interaktivní pískoviště měnící barvu, nacházející se v atriu budovy. Knihovnou nás provázela její velmi sympatická pracovnice, od které jsme se dozvěděli základní informace o knihovně a něco o jejím vzniku. Také nás seznámila s jejich systémem stavění fondu, se službami, které poskytují, i se speciálními funkcemi této knihovny. Skvělou atmosféru knihovny dotvářelo i velké množství mladých návštěvníků - studentů blízkých vysokých škol, kteří se studovali, diskutovali i odpočívali v moderním a pohodlném zařízení knihovny. Prohlídku celé budovy jsme zakončili tak, že jsme si mohli vyzkoušet, jak se dokumenty půjčují a vracejí, což se nám velice líbilo.

V Plzni nás sice čekalo chladné a deštivé počasí, ale to nám nevadilo, jelikož jsme měli radost z toho, jak se nám exkurze vyvedla. Určitě doufáme, že jsme navštívené knihovny neviděli naposledy, zvláště NTK, kterou jsme si po této exkurzi tak oblíbili. A kdo ví, třeba se právě tam někdo z nás objeví na praxi, nebo později dokonce i jako její stálý pracovník.

 

Autor: Denisa Nekolová, 2.D   |   Sekce: Články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


© 2011 Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň


RSS kanál  |  XML Sitemap    Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020


Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.