Mapa webu Česky English Deutsch

Exkurze do 87. mateřské školy v Plzni

Hlavní stránka / Úvod / Články / Exkurze do 87. mateřské školy v Plzni

28.5.2018

Exkurze do 87. mateřské školy v Plzni

Jaká je práce s malými dětmi, se mohli ve středu 16. května přesvědčit studenti druhého ročníku pedagogického lycea. Během již tradiční návštěvy 87. mateřské školy v Plzni měli šanci zapojit se do veškerých aktivit, jež paní učitelky s dětmi a předškoláky dělaly. Studenti hráli deskové a pohybové hry, oblékali a připravovali děti na vycházku, a dokonce někteří z nich dostali možnost potrénovat si jemnou motoriku (na jednoduché geniální pomůcce – prkénku s hřebíky a provázkem – zkoušeli v co nejkratším čase šněrování tkaničky. Nutno podotknout, že tato navenek rutinní činnost někoho pěkně potrápila :-D)

Na závěr nám paní ředitelka podala základní informace o provozu školky a reagovala na dotazy studentů. Dozvěděli jsme se, že ve školce funguje ozdravný program, který zahrnuje zdravou stravu a pitný režim, a také pravidelné návštěvy solné jeskyně, sauny a vířivého bazénu, jež jsou součástí vybavení školky. Dále se paní ředitelka zmínila o tzv. zdravém pískání, což je technika dechového cvičení, které mají děti možnost cvičit hrou na zobcovou flétnu. Paní ředitelka nás také poinformovala o věkovém rozdělení dětí do jednotlivých tříd a o výhodách tzv. smíšených tříd, kdy mají mladší děti v rámci jednoho kolektivu možnost učit se od těch starších, což ovšem znamená, že na paní učitelky jsou kladeny zvýšené nároky.

Už v průběhu exkurze bylo z celkové atmosféry patrné, že studenty práce s dětmi baví. S nadsázkou by se dalo říci, že se „vyblbly všechny věkové kategorie, včetně pedagogického dozoru“. Jednorázovou návštěvou mateřské školky to ale neskončilo. Studenti totiž dokázali svoje zážitky zpracovat a přemýšlet o nich i z odborného hlediska, když si pobyt v jednotlivých třídách a aktivity v nich prováděné následně zhodnotili v hodinách pedagogiky a psychologie. Dokázali posoudit, co bylo vhodné a co méně, dále byli schopni rozpoznat celkové klima tříd i celé školky a zhodnotit vzájemnou interakci mezi dětmi a jejich učitelkami. Pro nejednoho z nich to byla cenná zkušenost a možná inspirace při volbě budoucího povolání.

Autor: Mgr. Renata Švecová, Mgr. Irena Kadlčíková   |   Sekce: Články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


© 2011 Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň


RSS kanál  |  XML Sitemap    Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020


Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.