Mapa webu Česky English Deutsch

Exkurze – Praha, 16.5.2012

Hlavní stránka / Úvod / Články / Exkurze – Praha, 16.5.2012

25.5.2012

Námi dlouho očekávaná exkurze do hlavního města Prahy byla konečně tady. Všichni jsme byli natěšení, ale zároveň jsme k celé akci přistupovali trochu s respektem, neboť nikdo z nás z 1.E zatím nevěděl, jak to zde, na střední škole, bude probíhat..

 Sraz jsme měli na Hlavním vlakovém nádraží v Plzni, a než jsme se stačili rozkoukat, už jsme drželi lístek v ruce a seděli ve vlaku mířícím ku Praze. Hned po výstupu z vagónů nastal menší zmatek a o malou chvíli nám již chyběla naše druhá polovina, třída 1. BC. Naštěstí se však brzy ukázalo, že si jen po cestě musela většina našich přátel odskočit. Brzy jsme se setkali před metrem a naše výprava mohla pokračovat.

Exkurze byla tematicky zaměřená na Staré pověsti české a husitské období.

            Vyšehrad - naše první zastávka, kde nám pedagogický doprovod poskytl poutavý výklad o první české rotundě sv. Martina, která byla postavena za krále Vratislava II. v poslední třetině 11. stol. Je to jedna z mála památek uchráněných před zničením všech církevních staveb na Vyšehradě po vítězství husitů nad císařem Zikmundem.
            Při návštěvě Vyšehradu nikdo nemůže vynechat proslulý hřbitov, kde odpočívá spousta významných osobností českého národa. Úkolem bylo vyhledat co nejvíce nám známých historických postav. Mezi ně patří například spisovatel Karel Čapek, malíř Alfons Mucha, básník a spoluzakladatel poetismu Vítězslav Nezval a vlastenecký skladatel Bedřich Smetana. Je to jen malý zlomek těch, kteří kladně ovlivnili české dějiny a kulturu.
            Za zmínku stojí nádherná příroda obklopující Vyšehrad, kde na nás dýchl příběh Horymíra s Šemíkem.

            Zlatá kaplička, jak se někdy označuje Národní divadlo, upoutala naší pozornost při cestě Prahou. Informace, které se nám dostaly od třídní učitelky Zdeňky Pavlíčkové, probudily v každém touhu po širším poznání klenotu českého dramatu. Doufáme, že se nám naskytne příležitost poznat tento skvost blíže nějakou další exkurzí.

Již ze základní školy máme s mistrem Janem Husem spojenou Kapli betlémskou, a tak pro nás bylo velkou ctí a zážitkem, že jsme mohli právě sem zavítat. Poučné vyprávění od průvodce všechny natolik zaujalo, že by v kapli byl slyšet i zvuk špendlíkové hlavičky dopadající na dlažbu. To ale nebylo jen důkazem naší pozornosti, ale i vypravěčovým slabým hlasem, který v obrovském prostoru občas zanikal. Je nám to tedy velice líto, neboť jsme si mohli odnést ještě více poznatků.

            Před námi už byl jen jediný úkol, a to dostat se pomalou chůzí na Václavské náměstí. Naskytla se nám tedy příležitost vyzkoušet si orientaci v Praze.
            I přes nepříznivou předpověď k nám bylo počasí shovívavé, díky čemuž jsme si exkurzi užili o to hodnotněji.

            Věříme, že podobných akcí zažijeme na škole více, neboť rozšiřují naše poznání a stmelují kolektiv studentů.          

                                                                                 Veronika Gabrielová a Pavel Kupčík 1.E

Autor: Alena Štědrá   |   Sekce: Články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


© 2011 Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň


RSS kanál  |  XML Sitemap    Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019


Všechna práva vyhrazena © 2019 NETservis s.r.o.