Mapa webu Česky English Deutsch

Dvě zajímavé exkurze - ZOO Plzeň a ČHMÚ

Hlavní stránka / Úvod / Články / Dvě zajímavé exkurze - ZOO Plzeň a ČHMÚ

20.12.2011

V listopadu navštívily třídy 1.A a 1.D Zoologickou zahradu města Plzně. Studenti absolvovali výukový program Smysl moderních zoologických zahrad. Žáci tříd 1.A a 2.E se zúčastnili exkurze do pobočky Českého hydrometeorologického ústavu v Plzni na Mikulce.

Zoologická zahrada v zimě

Nejdříve jsme spolu s lektorem přemýšleli nad významem zoologických zahrad. Zjistili jsme, že zoo nejsou jen k vystavování zvířat, ale že se snaží zvířata rozmnožovat, že podporují zvířata ve volné přírodě nebo provádějí výzkumy. „Uvědomila jsem si, že zvířátka v zoo nejsou žádní chudáčci, ale že se mají dobře a je o ně postaráno“ dodává studentka 1.D. Během výkladu lektora se na nás přišel podívat lev berberský Vilík, dědeček, kterému už je 18 let.
 
Po povídání následovala krátká procházka okolo expozic s nejzajímavějšími zvířaty. Seznámili jsme se s šimpanzy, lemury, varanem komodským, tučňáky nebo nosorožci.
 
Některé studentky by si rády domů odnesly malou opičku. A to i když zjistily, že musí chovat nejméně dvě, pokud nechtějí, aby zvířátka zemřela žalem. Jiným se líbili tučňáci nebo kaloni.
 
Všichni jsme se shodli, že návštěva zoo byla příjemným zpestřením školních dní. A určitě se sem zase někdy vypravíme.
 
Fotky z exkurze zde
S přispěním studentů 1.A a 1.D
 
Návštěva Českého hydrometeorologického ústavu
 
Zajímá Vás, jak se předpovídá počasí, kde by měla stát solární nebo větrná elektrárna, nebo jak silničáři zjišťují, kolik soli mají nasypat na dálnice? To jsou otázky, na které už studenti 1. A a 2.E znají odpovědi. S fungováním ČHMÚ nás seznámil pan ředitel Roubal. V úvodní prezentaci jsme se dozvěděli, že náplní práce není jen předpovídání počasí, ale i klimatologie, hydrologie nebo ochrana čistoty ovzduší. Další vědou, kterou se ČHMÚ zabývá je fenologie – studuje opakující se životní projevy rostlin (rašení pupenů, kvetení, zrání plodů) během roku a jejich navázáním na roční období. Doba kvetení např. třešně ptačky je jiná v různých koutech naší země, v Brně pokvete o šest týdnů dříve než v Krkonoších.
 
Pokud chcete vědet, kolik sněhu leží v nejznámějších lyžařských střediscích, kam se právě chystáte, navštivte web ČHMÚ http://www.chmi.cz a kromě tabulky s naměřenými hodnotami uvidíte i webové kamery z některých středisek.

 

Autor: Josef Gruber   |   Sekce: Články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


© 2011 Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň


RSS kanál  |  XML Sitemap    Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019


Všechna práva vyhrazena © 2019 NETservis s.r.o.