Mapa webu Česky English Deutsch

Cesta do historie (i současnosti) českého písemnictví

Hlavní stránka / Úvod / Články / Cesta do historie (i současnosti) českého písemnictví

31.10.2013

Cesta do historie (i současnosti) českého písemnictví

Volba letošního roku pro exkurzi Z historie českého písemnictví byla skutečně velmi příhodná, neboť právě uplynulo 1150 let od příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu a tedy i od počátků písemnictví na našem území. Proto i výběr první zastávky dvoudenní exkurze, kterou absolvovali studentu naší školy 23. -24. října 2013, nebyl náhodný. Klášter Sázava - místo, kde se nejdéle u nás udržela slovanská liturgie i písemnictví, ale i místo spojené s osobou svatého Prokopa. Kromě bohaté historie nás zaujaly především pověsti a legendy spojené s tímto klášterem - o vyhnání tisíce ďáblů z jeskyně sv. Prokopem, o zázračném obraze tohoto světce, o třech hvězdách na věži, které nám určitě splní naše velké přání... V tomto působivém prostředí uvěříte i zázrakům.

Tajemné a legendami opředené místo je i Poutní kostel svatého Jana Nepomuckého ve Žďáru na Sázavou –mimořádné dílo Jana Blažeje Santiniho Aichla. K rozšifrování všudypřítomné symboliky nám pomohly i úryvky z románu Santiniho jazyk současného českého prozaika Miloše Urbana, atmosféra vybízela k pátrání po záhadných a hrůzostrašných událostech zachycených v tomto románu, ale nás už čekalo Muzeum knihy v zámku rodiny Kinských, kde jsme si prohlédli expozici Dějiny knihy a knihtisku od počátků do současnosti, ale i interaktivní výstavu věnovanou životu Čechů, jak ho známe z pověstí Aloise Jiráska.

 
Soumrak a mlha nás provázely při cestě do poněkud utajeného, ale o to příjemnějšího místa noclehu - kempu Zubří. V příjemně vytopených chatkách jsme vstřebávali všechny zážitky a načerpali síly pro další putování.
 
Zámek v Litomyšli byl po Poutním kostele sv. Jana Nepomuckého druhou památkou ze seznamu UNESCO, kterou jsme při naší exkurzi navštívili. Zkontrolovali jsme, zda se skutečně ani jedno z 8000 sgrafitových psaníček neopakuje, prohlédli si klášterní zahrady se sochami Olbrama Zoubka a na historickém náměstí si připomněli i významné osoby spojené s tímto městem, například B. Němcovou, A. Jiráska, B. Smetanu, J. Váchala aj.
 
Působivým zakončením exkurze byla bezesporu návštěva Kutné Hory. ProhlídkaChrámu sv. Barbory, středověké uličky i nádherně vybarvená vinice ve středu města, vše zalité podzimním sluncem, v nás zanechaly nesmazatelné vzpomínky.
 
Věříme, že minitradice dvoudenních literárních exkurzí bude pokračovat a po Putování po stopách K.H. Máchy, které jsme uskutečnili loni, po letošní Historii českého písemnictví nás v příštím roce čeká další literární dobrodružství.

 

 

Autor: Mgr. Vladimíra Bezpalcová   |   Sekce: Články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


© 2011 Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň


RSS kanál  |  XML Sitemap    Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020


Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.