Mapa webu Česky English Deutsch

Březen – měsíc čtenářů z pohledu 2.D

Hlavní stránka / Úvod / Články / Březen – měsíc čtenářů z pohledu 2.D

25.4.2019

Březen – měsíc čtenářů z pohledu 2.D

Březen, za kamna vlezem. Přísloví, které je spojeno se třetím měsícem v roce. To ale neplatí pro knihovníky. Ti nejenže vylézají, ale také pořádají nebo se účastní mnoha akcí, protože pro ně je březen – měsíc čtenářů. Tato celostátní akce se pořádá již desátým rokem a je do ní zapojeno přes 400 veřejných knihoven. Název si prošel několika změnami – měsíc knihy, měsíc internetu, ale dnes je známý jako měsíc čtenářů. Pro knihovníky je tento čas vrcholem roku. Do aktivit se zapojila i třída 2.D, obor Informační služby – knihovnictví školy SPŠ strojnická a SOŠ profesora Švejcara.

Aby žáci posílili vztahy mezi ročníky, konala se dne 11. 3. 2019 ve školní knihovně akce Druháci čtou prvákům. Z 2.D zde seznámily s dějem a přečetly úryvek ze svých oblíbených knih studentky Anna Lukešová, Tereza Dostalíková, Nikola Galková, Natálie Kováčiková a Viktorie Renčová. Zastoupeny zde byly žánry fantasy, sci-fi, soubor fejetonů, filozoficko-historická literatura a dokonce i poezie. Úryvky byly velice zajímavé, poučné i vtipné a doufáme, že se první ročník chopí s nadšením tohoto úkolu příští rok.

O týden později, dne 18. 3. 2019, prostor před vchodem z Majerovy ulice do budovy školy ožil četbychtivými studenty. O velké přestávce se zde totiž uskutečnila aktivita Půjčování knih na chodbách. Žáci 2.D zde půjčovali knihy ze školní knihovny. Studenti školy si mohli vypůjčit knihy z bohaté nabídky žánrů: sci-fi, young adult, fantasy, detektivky, historickou literaturu a současnou českou literaturu. Každá dvojice nebo trojice studentů, měla celkem 20 knih k vypůjčení. Dohromady se studentům podařilo vypůjčit 45 knih, nejvíce Tereze Dostalíkové a Nikole Galkové z žánru fantasy – 13 knih. Pro studenty 2.D byla tato akce přínosná, protože si vyzkoušeli, jaké to je být v přímém kontaktu s lidmi a poznali tak, co obnáší povolání informačního pracovníka. Doufáme, že se vypůjčené knihy budou žákům i učitelům líbit.

Dne 21.3. 2019 se 2.D vydala do Knihovny města Plzně na promítání filmu #followme v rámci filmového festivalu Jeden svět, který je pořádaný neziskovou organizací Člověk v tísni. Náplní tohoto festivalu je informovat veřejnost o lidských právech, ale i osvětlit některé společenské problémy. V případe #followme to byla problematika Instagramu, influencerů a sledujících neboli followerů. V tomto dánském dokumentu byl studentům poskytnut pohled do zákulisí této obrovské sociální sítě. V průběhu filmu se dostavil i Pavel Daněk, fotograf a instagramer. V následující debatě byla probírána rozličná témata od významu Instagramu pro společnost po výchovu dětí v době internetu. Studenti z této akce odcházeli naplnění novými dojmy a poznatky.

Počínaje 1. březnem a konče 31. březnem 2019 také probíhala soutěž o Knihovníka s nejlaskavějším srdcem mezi třídami 1.D a 2.D. Studenti se mohli zaregistrovat do charitativního projektu Čtení pomáhá, kdy po přečtení vybraných knih a vyplnění 4 (poměrně jednoduchých otázek) obdrželi kredit pomyslných 50 korun, kterým poté přispěli do jedné z nabídky charit. Do soutěže se ze třídy 1.D zapojilo 11 žáků a celkem vyplnili 35 testů, ze 2.D se zúčastnilo 8 studentů a zodpověděli testy z 95 knih. Celkem tedy soutěžící poslali na charitativní projekty 6 500 Kč. Nejčastějšími projekty, do kterých směřovaly získané peníze, byly Kuře slaví Velikonoce 2019, Kniha pomocník, S hudbou do historie a Pro naši bezpečnost. Knihovníkem s nejlaskavějším srdcem se stala Kateřina Richtrová ze 2.D, která zodpověděla úctyhodných 27 testů z přečtených knih. Výherci budou oceněni sladkou odměnou. Doufáme, že přispěné peníze poslouží dobré věci.

Žáci 2.D si aktivity velmi užili. Kateřina Bundová své dojmy krátce shrnula: „Březen jsem si velmi užila. Byl to opravdu nabitý měsíc, plný akcí, kterých jsme se mohli zúčastnit nebo je i pořádat. Tato část roku mě vždy baví.“ Celkově tento ročník hodnotíme jako velmi povedený a už nyní se těšíme na příští rok.

Autor: Natálie Kováčiková a Kateřina Bundová, 2.D   |   Sekce: Články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


© 2011 Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň


RSS kanál  |  XML Sitemap    Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020


Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.