Mapa webu Česky English Deutsch

Březen – měsíc čtenářů v knihovnách

Hlavní stránka / Úvod / Články / Březen – měsíc čtenářů v knihovnách

4.4.2014

Březen – měsíc čtenářů v knihovnách

Rok uběhl velmi rychle a najednou je opět „knihovnický“ měsíc čtenářství na naší škole. Začali jsme tradičně pořádáním půjčování na chodbách pod patronátem 2.D, která připravila zajímavý výběr nových i tradičních titulů a jeden stůl věnovala dokonce maturitní četbě. Z bohaté nabídky si vybrali studenti za malou chvíli 27 titulů. Celý měsíc byly na chodbách školy vystaveny knižní plakáty (celkem 36) a největší úspěch měla jednoznačně grafická úprava knižních plakátů vydavatelství Zlín.

Studenti 3.D měli možnost jako jedni z prvních prohlédnout si novou dostavbu naší plzeňské Univerzitní knihovny. Tam, kde bývala zelená louka a keře, je dnes moderní studovna s bezbariérovým přístupem, klidovou zónou ke studiu, soukromými studovnami pro diplomanty a kavárničkou, kterou jsme hned otestovali.

Vedoucí výpůjčního protokolu, mimochodem absolventka školy prof. Švejcara, nás podrobně seznámila se službami pracoviště. 150 nových studijních míst, výběr periodik a konzultační služby jsou ve srovnání s ostatními ČR na velmi dobré úrovni. V krátké chvíli po našem brzkém příchodu se místa v knihovně začala zaplňovat a služby jsou zde využívány až do 20 hodin večer.

Rozhodně největším a dosud pro studenty 2. D neznámým zážitkem byla návštěva speciálního pracoviště – základní školy a studovny pro nevidomé a slabozraké v Plzni, v Lazaretní ulici. Hůlková výuka slepeckého písma, hmatové učebnice, přístroj na Braillovo písmo a neskutečná trpělivost učitelek i dětí se zrakovými vadami nás všechny ohromila. Na závěr exkurze si většina studentů vyzkoušela obyčejnou chůzi ve venkovním prostoru se zakrytýma očima a slepeckou holí. Žáci této školy jsou přitom vítězi celostátních sportovních a pěveckých soutěží, hrají jako ostatní počítačové hry, čtou knihy ve slepeckém písmu a přes své postižení se připravují na odpovídající uplatnění v životě. Odcházeli jsme s novou zkušeností a informacemi, jak se k těmto dětem i dospělým máme na veřejnosti chovat.

Autor: PhDr. Ivana Horáková   |   Sekce: Články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


© 2011 Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň


RSS kanál  |  XML Sitemap    Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020


Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.