Mapa webu Česky English Deutsch

Akce oboru Informační služby

Hlavní stránka / Úvod / Články / Akce oboru Informační služby

29.6.2018

Akce oboru Informační služby Žáci oboru Informační služby absolvují každoročně řadu plánovaných i výjimečných akcí, které jim mají doplnit teoretické vzdělání praktickými poznatky a zkušenostmi. Své akce obor průběžně prezentuje na vlastních facebookových stránkách, ze kterých nyní předkládáme malou "ochutnávku".

Obor Informační služby je specifický utužováním komunitního ducha akcemi napříč ročníky, např. akcí Druháci čtou prvákům, kterou popsala N. Eretová ze 2.D, nebo akcí půjčování na chodbách :

Druháci čtou prvákům je akce, která se koná každý rok v naší školní knihovně a letos se uskutečnila v pondělí 5. března. Jako každoročně zde byla velká rozmanitost představovaných knížek. Letos akci vzalo do rukou pět dívek z 2.D. V žánru detektivek a povídek byly představeny knížky Noční hudba a Vraní dívka, ale zazněl zde i francouzský román Kyselina sírová nasimulovaný do koncentračního tábora, nebo memoár Adiny Mandlové. Celou prezentaci knížek obohatila paní učitelka Bezpalcová o cestopis a závěrem hodiny nám i kousek ukázky z knížky 40 dní pěšky do Jeruzaléma přečetla. Celá akce se velmi vydařila a my už se těšíme na příští rok.

PŮJČOVÁNÍ NA CHODBÁCH V pátek 6. dubna 2018 uspořádal druhý ročník informačních služeb akci "Půjčování na chodbách", která se koná již několikátým rokem. Akce spočívá ve vypůjčování knih ze školní knihovny studentům SPŠ strojnické a SOŠ prof. Švejcara, díky druhému ročníku knihovníků. Třída II.D byla rozdělena do celkem sedmi týmů, přičemž každý tým si vybral své téma, na které si následně vypůjčil knihy ze školní knihovny. Ty se pak v pátek snažili o velké přestávce ve vestibulu budovy školy propůjčit procházejícím studentům. Právě toto netradiční umístění akce bylo velmi příjemnou změnou jak pro pořadatele, tak účastníky. Témata vybraná na akci počínala českou prózou, která měla u studentů velký úspěch. Dále ruská a válečná literatura, horory s detektivkami, fantasy a sci-fi. Nejméně půjčovaná témata byly historické romány a filosofická próza. Inu, některá témata se ujala lépe, některá hůře. Ale přeci jen se našli tací, kteří i tento výběr uvítali. Celkem se půjčilo 95 knih, z 132 vybraných k půjčování. Ve výsledku se akce velmi vydařila a mnoho studentů a učitelů z ní bylo velmi nadšeno.

Dále se naši žáci systematicky vzdělávají, ať již na přednáškách či školeních, které realizují odborníci z praxe přímo ve škole, či v partnerských institucích, např. SVK PK

Školení EIZ v SVK PK
BMČ pro nás letos začalo tak trochu s předstihem již v úterý 27. 2. 2018, kdy se třída 3. D zúčastnila v doprovodu Mgr. Z. Pavlíčkové tradičního školení na EIZ (elektronické informační zdroje), speciálně na multioborové databáze EBSCO a PROQuest ve Studijní a vědecké knihovně Plzeňského kraje. Kromě základních informací o databázích jsme si mohli vyzkoušet praktické vyhledávání v databázích a dozvěděli jsme se i o způsobech financování těchto zdrojů a o specializovaném pracovišti SVK - Speciální studovně, kde jsou zahraniční databáze k dispozici a kde z nich školený personál vytváří rešerše. Za přednášku děkujeme pracovnicím Speciální studovny Mgr. P. Doležalové a Ing. S. Stehlíkové!

Dne 15. června navštívila naší třídu 3.D paní Košanová ze Studijní a vědecké knihovny. Strávila u nás dvě hodiny, během kterých nám vyprávěla o terapeutické metodě nesoucí název Biblioterapie. Dozvěděli jsme se, že se jedná o léčbu knihou a mnoha lidem je neuvěřitelně přínosná. Při společném sezení Biblioterapie pomáhá paní Košanová jejím pacientům vyrovnat se se svými pocity a psychickým stavem. Společně si čtou, poslouchají audioknihy, nebo vyjadřují své pocity skrze umění. 
Z této přednášky jsem si já i mí spolužáci odnesli mnoho zajímavých a nových informací. Biblioterapie u paní Košanové se můžete zúčastnit i Vy.

Zuzana Kličková, 3.D

​Nejoblíbenější jsou však exkurze a výstavy. Níže uvádíme zprávy z výstavy Josefa Hodka, konané v naší další partnerské instituci - Národopisném muzeu a reportáž z exkurze do Národní knihovny a na veletrh Svět knihy

Výstava Josef Hodek a kniha aneb jak 1.D shodila plakát

Touto výstavu nás dne 4.4.2018 provedl pan Dominik Mačas, nadšený sběratel knih Josefa Hodka a vášnivý bibliofil, kterému jsme již na začátku při focení shodili ze stěny plakát s životní velikostí Josefa Hodka :).

Josef Hodek se narodil roku 1888 v Hořehledech, povoláním byl učitel, ale přivydělával si malířstvím. Počátky jeho tvorby bychom našli na Moravě, kde začal sbírat exlibris a psal do časopisu Bibliofil. První kniha, kterou ilustroval, byla Svatá kniha lásky, zpěvník erotických písní a poté mnoho dalších erotických tisků.

Později začal ilustrovat i knihy z edice Proměny, které psali významní autoři té doby, např. L. Blatný, A.C. Nor, B. Klička, M. Nohejl a další.

Spolupracoval i s Karlem Šilingrem, knihvazačem a přítelem, kterému navrhoval vazby například pro knihy J. Nerudy a K.J. Erbena. Sám vazby nikdy netvořil.

Za svůj život vytvořil přes 400 exlibris, ilustroval i knihy pro své přátele, např. Kronika z Němcovy vinárny. Jeho soukromá knihovna se nezachovala, byla velmi obsáhlá, protože si představoval, že ji zdědí jeho syn. Bohužel, jeho první syn v 6 letech zemřel a druhý o jeho práci nejevil zájem. Zlomky této knihovny si rozebrali jeho přátelé a později i sběratelé jeho tvorby.

Josef Hodek skonal v roce 1973 v Plzni. Jeho odkaz je však šířen dál a stal se součástí dějin, na které se nezapomíná.

Kateřina Bundová a Natálie Kováčiková, 1.D

Exkurze do Prahy na veletrh Svět knihy a do Národní knihovny

Dne 11. 5. jsme podnikli s paní učitelkou Mařákovou a Kopečkovou exkurzi do Prahy. Naše první zastávka byl největší knižní veletrh v České republice s názvem Svět knihy, který se konal v dnech 10. 5. – 13. 5. Letošním tématem byl Komiks a Převratné 20. století a čestným hostem Izrael. Na veletrhu jsme strávili něco přes dvě hodiny. Koupili jsme si knihy, které nás zaujaly a dokonce jsme potkali i nějaké slavné osobnosti, např. Marka Vašuta nebo Ivu Pazderkovou. V době, kdy jsme byli na veletrhu, měl dokonce besedu známý americký spisovatel špionážních románů Robin Cook. Po veletrhu jsme se tramvají dopravili do Národní knihovny. Zde nás provázel předseda SKIP, pan Roman Giebisch. Naše exkurze začínala na Révovém nádvoří u fontány, kde jsme si udělali třídní fotku, a končila v Zrcadlovém sále. Exkurze se nám velice líbila a už se těšíme na další.

Vojtěch Lichý, 3.D

V neposlední řadě pak navštěvujeme s žáky různé instituce, kde se snažíme pomáhat, nebo se naopak zajímáme o práce příbuzných oborů:

RÁCE REDAKTORA Z POHLEDU 1.D - workshop v nakladatelství Fraus
Když se řekne ,,Redaktor", co vás napadne ? Jako většina lidí jsem si naivně myslela, že práce redaktora spočívá v něčem podobném jako obyčejný novinář nebo paparazzi kteří píšou články a nezajímají se o to jestli je vše z toho pravda. Návštěva nakladatelství Fraus mi však otevřelo oči. Dozvěděla jsem se ... vlastně celá třída  se dozvěděla více o této práci. Pokud jste si stejně jako já mysleli že práce redaktora je něco jako práce novináře, máte napůl pravdu. V nakladatelství Fraus nás celým procesem práce redaktora provedla redaktorka Alena Dupalová, která nám velmi příjemným a zábavným způsoben vysvětlila svoji práci. Důležité v práci redaktora je ovládat min. 3 cizí jazyky, výborná znalost češtiny a dokonale ovládat jeden obor např.(dějepis). Všem mým spolužákům se přednáška moc líbila už jen proto že nám bylo připomenuto něco, na co jsme pomalu zapomínali, a to je .. že ve svém životě můžeme být tím čím chceme být ať už nám osud dá pod nohy cokoliv. Tímto jsem to chtěla připomenout i vám milým čtenářům.
Tereza Dostalíková 1.D

Velikonoční dopoledne v Longevitě Senio s.r.o.

Dne 23. 3. 2018 třída 3. D společně s paní učitelkou Mařákovou přijala pozvání do zařízení pro seniory Longevita Senio s.r.o. Dvě studentky, Pavla Přesličková a Nikola Tušková, si připravily úryvky z knih a básničky, které odprezentovaly. Došlo i na diskuzi o některých velikonočních tradicích nebo vysvětlení určitých zvyků. Po zajímavých úryvcích se všichni studenti ujali seniorů a společně zdobili velikonoční vajíčka a při tom si společně popovídali. Když vajíčka byla dozdobena, žáci se odebrali do jídelny, kde na ně čekalo pohoštění ve formě pizzy. Všichni jsme si návštěvu užili, byla to velice zajímavá zkušenost.http://knihovnictvi.rajce.idnes.cz/23.3._Velikonocni_cteni…/

​M. Marešová, 3.D

Toto samozřejmě není vše, na našem oborovém facebooku žáci zveřejňují fotografie z exkurzí, své zážitky z praxí a slouží také jako prostředek komunikace s vyučujícími a odbornou veřejností (inzeráty na brigády, či volná místa v oboru).  Zveme Vás k návštěvě :-).

Autor: Mgr. Andrea Mařáková   |   Sekce: Články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


© 2011 Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň


RSS kanál  |  XML Sitemap    Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020


Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.